Fot. pixabay

Kard. Parolin: mają walczyć ze współczesnym niewolnictwem

Jako chrześcijanie nigdy się nie poddajemy niezależnie od tego, jak wielkie stoi przed nami wyzwanie, bo wiemy, że Chrystus przezwyciężył zło.

Bóg wzywa nas do troski o najsłabszych w naszym społeczeństwie, o ofiary współczesnego niewolnictwa – mówił watykański sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin w homilii podczas Mszy św. z udziałem uczestników konferencji o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi, która z inicjatywy Santa Marta Group odbyła się w Watykanie w dn. 8-9 lutego.

W homilii, wygłoszonej podczas czwartkowej Mszy św. w bazylice św. Piotra, kard. Parolin docenił zaangażowanie przedstawicieli ze wszystkich kontynentów, w przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu i przypomniał, że jest ono sprzeciwianiem się złu – a więc działaniem wynikającym z ewangelicznej powinności.  “Zebraliśmy się tutaj, ludzie Kościoła, kobiety i mężczyźni, hierarchowie, członkowie policji i służb bezpieczeństwa i pracownicy socjalni, ponieważ na różny sposób angażujecie się w walkę z wielkim złem, okrutnym i brutalnym, które dotyka milionów ludzi zniewolonych, opuszczonych i najbardziej bezbronnych” – mówił. Zwrócił też uwagę, że ponad 70 proc. ofiar handlu ludźmi to kobiety. 

”Jak możemy przywrócić im wolność? Jak ochronić przed dalszym wykorzystywaniem? Jak zapobiegać?” – pytał hierarcha, zwracając uwagę na to, że głos tych ofiar zbiega się z wołaniem o pomoc, zapisanym w Ewangelii, które z wiarą kierowane było do Chrystusa i nigdy nie pozostawało bez odpowiedzi.

“Jako chrześcijanie nigdy się nie poddajemy niezależnie od tego, jak wielkie stoi przed nami wyzwanie, bo wiemy, że Chrystus przezwyciężył zło. Bóg wzywa nas do troski o najsłabszych w naszym społeczeństwie” – przypominał kard. Parolin, mówiąc, że osoby te są często ofiarami “kultury marnotrawienia”, uprzedmiotowione i zmuszone do nieludzkiej pracy. Przestrzegał przed cynizmem i korupcją współczesnych handlarzy ludźmi, którzy mają swoje siatki działalności niemal we wszystkich państwach świata. Mówił też m.in. o ofiarach prostytucji, pedofilii, o dziewczętach zmuszanych do małżeństw ze znacznie starszymi mężczyznami, o procederze handlu narządami. ”Wobec głodu, przemocy i niemożliwości przetrwania wiele osób pokłada całą nadzieję w Bogu i zbawieniu, pochodzącym od Niego” – mówił. 

Nawiązując do czytań z dnia i liturgicznego wspomnienia św. Józefiny Bakhity – świętej, która przeżyła na ziemi dramat niewolnictwa, przypomniał, że tylko dzięki wierności Bogu i Jego pomocy można przezwyciężyć dramat współczesnego niewolnictwa. Zachęcił też do wspólnego podejmowania walki z tym procederem. 

“Jak mówił John Lennon: „marzenie, które przeżywasz samotnie, jest tylko marzeniem. Marzenie, którym się dzielisz – staje się początkiem czegoś nowego”. Wspólnie możemy zrobić bardzo wiele, każdy w obrębie swoich kompetencji. Prośmy Boga za wstawiennictwem św. Bakhity, by towarzyszył nam swoją łaską w pracy, w ciągłym wychodzeniu na spotkanie tym osobom, które zostały opuszczone i wykorzystane” – zachęcił kard. Parolin. 

We Mszy św. w bazylice św. Piotra, której przewodniczył kard. Pietro Parolin, wzięli udział uczestnicy dwudniowej konferencji Santa Marta Group – inicjatywy zrzeszającej przedstawicieli Kościoła i służb, wspólnie przeciwdziałających handlowi ludźmi i pomagających jego ofiarom. W spotkaniu z udziałem reprezentantów ok. 30 państw ze wszystkich kontynentów, biorą udział także Polacy: bp Krzysztof Zadarko, a także przedstawiciele polskiej policji: dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nadkom. Piotr Janik i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz zastępca dyrektora Biura Międzynarodowego Współpracy Policji mł. insp. Irmina Gołębiewska.

Konferencja zakończy się 9 lutego w południe audiencją u papieża Franciszka, któremu przewodniczący Santa Marta Group, kard. Vincent Nichols wręczy raport podsumowujący ostatnie działania SMG.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze