Kard. Parolin: módlmy się, aby umęczona Ukraina z pustyni stała się na powrót kwitnącym ogrodem
„Bóg nie każe nam ulegać niesprawiedliwości” – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego, kardynał Pietro Parolin przewodnicząc Mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore w intencji pokoju na Ukrainie i z okazji trzydziestu lat nawiązania stosunków dyplomatycznych między tym krajem a Stolicą Apostolską.
Kard. Parolin zachęcił, by „nie ulec pokusie rozczarowania i nieufności” w obliczu prawie dziewięciu miesięcy wojny, która sprowadziła część Ukrainy do ruiny, opróżnionej z ludzi, pełnej gruzów i spowitej ciemnością. Nawiązując do słów proroka Izajasza wskazał, że człowiek Boży dostrzega drogę do uzdrowienia, do odbudowy: pustynia stanie się ogrodem, który z kolei zamieni się w bujny las. Zachęcił, by prosić Pana Boga „o wylanie swego Ducha, by uwolnić ludzkość od plagi walk zbrojnych”. Bóg chce bowiem, aby wszyscy żyli w harmonii, nie unicestwiając się wzajemnie, ale pomagając sobie w rozwoju. Podkreślił, że Bożym pragnieniem jest „autentyczne ludzkie braterstwo”.
Kwitnący ogród
„Módlmy się do Boga, aby umęczona Ukraina z pustyni stała się na powrót kwitnącym ogrodem” – mówi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie wskazał, że „kiedy Pan prosi nas o nadstawienie drugiego policzka, to nie żąda od nas ulegania niesprawiedliwości”. Kilkakrotnie podkreślił potrzebę „sprawiedliwości i pokoju” na Ukrainie i we wszystkich krajach świata dotkniętych wojną. Ale „jeśli uzasadniona jest obrona przed złem zewnętrznym, to konieczna jest również obrona wewnętrzna przed nienawiścią i zemstą” – stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że Bóg „nie żąda od nas rzeczy niesprawiedliwych czy niemożliwych”, ale prosi nas o „współpracę z Nim w czynieniu dobra”. Ważne jest więc, by ufać w możliwość pokoju, bo – zakończył kard. Parolin, nawiązując do czytań z uroczystości – „nawet pustynia ma prawo do nadziei”.
Mszę św. koncelebrował metropolity lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki a w gronie licznie zgormadzonego korpusu dyplomatycznego obecny był także ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |