Kard. Parolin: nie rozmawialiśmy o wizycie papieża w Rosji
– Nie rozmawialiśmy o wizycie papieża w Rosji – oświadczył kard. Pietro Parolin po spotkaniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywa w Rosji z czterodniową wizytą.
Na wspólnej z szefem rosyjskiej dyplomacji konferencji prasowej kardynał odniósł się do konkretnych trudności, związanych z życiem Kościoła w Federacji Rosyjskiej. Kardynał Parolin wskazał na konieczność zajęcia się na forum politycznym takimi sprawami, jak pozwolenia na pobyt związany z pracą dla nierosyjskich pracowników kościelnych i zwrot niektórych kościołów, które są konieczne dla opieki duszpasterskiej nad katolikami w tym kraju.
Konflikty na Bliskim Wschodzie i Ukrainie
W czasie rozmów z ministrem Ławrowem szeroko omawiano sytuację międzynarodową. Kardynał wyraził życzenie poszukiwania sprawiedliwych i trwałych rozwiązań konfliktów, szczególnie na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. Stolica Apostolska, zaangażowana w pomoc humanitarną, za pośrednictwem sekretarza stanu apeluje o to, by przeważyło dobro wspólne, a zwłaszcza sprawiedliwość, praworządność, prawda faktów i brak manipulowania nimi, nienaruszalność granic i godne warunki życia ludności cywilnej.
Kard. Parolin wskazał, że choć Stolica Apostolska „nie zamierza i nie może utożsamiać się z żadnym stanowiskiem politycznym”, to „przypomina obowiązek rygorystycznego przestrzegania głównych zasad prawa międzynarodowego, którego poszanowanie jest nieodzowne zarówno dla ochrony porządku i pokoju na świecie, jak też dla przywrócenia zdrowej atmosfery wzajemnego szacunku w stosunkach międzynarodowych”.
Wśród zbieżności między Stolicą Apostolską i Federacją Rosyjską, choć z odmiennymi akcentami, sekretarz stanu wymienił poważne „zaniepokojenie sytuacją chrześcijan w niektórych krajach Bliskiego Wschodu i na kontynencie afrykańskim, jak również w innych regionach świata”. Stolica Apostolska chce, by „była zachowana wolność religijna w każdym państwie i w każdej sytuacji politycznej”.
Rosja pomoże w sprawie Wenezueli?
Odpowiadając na pytania dziennikarzy kard. Parolin podkreślił, że Rosja może pomóc przezwyciężyć trwający już od dłuższego czasu kryzys w Wenezueli ze względu na swą tradycję bliskich relacji z tym południowoamerykańskim krajem. – Rozumiem, że Moskwa może pomóc poprzez wspieranie rokowań, które są jedyną drogą, jaką Stolica Apostolska widzi jako wyjście z tej sytuacji, podejmując starania w tym kierunku u stron konfliktu, a przede wszystkim u rządu, aby razem szukać wspólnej drogi – zaznaczył hierarcha.
Katolicy i prawosławni
W odniesieniu do stosunków katolicko-prawosławnych kardynał stwierdził, że ubiegłoroczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w Hawanie oraz pielgrzymka relikwii św Mikołaja do Rosji wyzwoliły pozytywną dynamikę wzajemnych relacji. Zadeklarował wolę „podążania dalej tą drogą i wykonywania kolejnych gestów, które mogą ją umocnić”. – Nie rozmawialiśmy o wizycie papieża – ujawnił purpurat i powierzył przyszłość Duchowi Świętemu, który zasugeruje, jakie najlepsze kroki można by wykonać. Ukraina była też jednym z tematów rozmowy kardynała Pietro Parolina z metropolitą Hilarionem, szefem wydziału ds. zewnętrznych stosunków patriarchatu moskiewskiego.
To pierwsza od 18 lat wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Rosji
Vatican Insider, czyli portal religijny dziennika „La Stampa” podkreślił, że pierwszy, poniedziałkowy etap rozmów watykańskiego dostojnika, w trakcie których poruszono także trudne kwestie, zakończył się pozytywnie. Kardynał Parolin, cytowany w relacji, oświadczył, że jest „zaszczycony” i „przejęty” tym, że pierwszy raz w życiu jest w Rosji. Hilarion wyraził zaś nadzieję, że historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla w Hawanie w lutym 2016 roku przyniesie dalszy rozwój dialogu między Kościołem katolickim i rosyjską Cerkwią.
Sekretarz stanu powiedział następnie dziennikarzom, że w czasie rozmowy poruszyli z metropolitą wołokołamskim trudne tematy, ale – jak dodał – „w bardzo konstruktywnym klimacie” oraz w duchu „woli przezwyciężenia istniejących trudności”. W tym kontekście wymienił Ukrainę, ale nie podał żadnych szczegółów. Kardynał Parolin oświadczył, że nie dyskutowano o możliwości drugiego spotkania papieża i patriarchy. – Pozostawmy sprawy czasowi, aby dojrzały bez nadmiernego pośpiechu – stwierdził. Watykański dostojnik odprawił mszę w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Spotkał się tam też z przedstawicielami duchowieństwa i świeckich. We wtorek popołudniu gość z Watykanu odwiedził patriarchę Cyryla. Natomiast w środę kardynał uda się do Soczi na rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek zaplanowany jest powrót do Rzymu.
Kard. Parolin do katolików rosyjskich w Moskwie: „Jesteście bliscy Ojcu Świętemu”
Wspólnota katolicka i całe społeczeństwo rosyjskie są bliskie sercu Ojca Świętego, z którym poczuwa się on do szczególnej bliskości po ubiegłorocznym historycznym i owocnym spotkaniu z patriarchą Cyrylem w Hawanie. Zapewnił o tym wiernych zgromadzonych w moskiewskiej katedrze katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Przewodniczył tam Mszy św., którą wraz z nim koncelebrowali wszyscy rosyjscy biskupi katoliccy.
Gościa z Watykanu powitał serdecznie w imieniu wszystkich obecnych arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi. Przypomniał, że jest to druga wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Rosji – jako pierwszy był kard. Angelo Sodano, który 12 grudnia 1999 r. uroczyście konsekrował tę katedrę, zwróconą katolikom po wielu dziesięcioleciach. Mówca zapewnił, że katolicy rosyjscy odbierają pobyt kard. Parolina wśród nich jako znak obecności samego Ojca Świętego i „dziękują Bogu za taki podarek”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |