kardfot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kard. Grzegorz Ryś odebrał „Menorę Dialogu” – nagrodę za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów

Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś odebrał w czwartek w Poznaniu „Menorę Dialogu”; nagrodę „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów XXVII Dnia Judaizmu. Odbierając nagrodę kard. Grzegorz Ryś podkreślił, że czuje się zaszczycony dołączeniem do grona tak wybitnych laureatów tego wyróżnienia.

Odnosząc się do słów laudacji, jakie dla laureata wygłosiła siostra Anna Bodzińska NDS (Rzym), oraz Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, kard. Ryś powiedział, że „ma w sobie pewność, że nie robi niczego nadzwyczajnego”.

>>> „Pokój – Dar Boga”: obchodzono 27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce [SYNTEZA]

Kard. Grzegorz Ryś oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Mam w sobie absolutną pewność co do tego, że staram się być księdzem, który jest posłuszny Kościołowi katolickiemu. Jest posłuszny jego pasterzom. Staram się na bieżąco czytać, odkąd jestem świadomy, papieża Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka. Po prostu staram się naprawdę, tak jak mogę, iść za Piotrem. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Myślę, że jest to obowiązek każdego katolickiego księdza, a menora należy się z tego powodu to Duchowi Świętemu, co do którego jestem przekonany, że prowadzi Kościół, i że naszym pięknym obowiązkiem i zaszczytem jest być mu posłusznym” – mówił.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się w czwartek w Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Nagroda „Menora Dialogu” przyznawana jest przez towarzyszenie Coexist i Fundacje Signum.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obchody XXVII Dnia Judaizmu trwały w Poznaniu od 11 stycznia. W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia – pod hasłem „Szalom/Pokój – Dar Boga” – odbywały się rozmowy, modlitwy, koncerty i spotkania teatralne, których celem jest budowanie mostów między kulturami, religiami i narodami, a także tworzenie przestrzeni do dialogu.

Dzień Judaizmu ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Galeria (12 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze