Protest muzułmanów w Indonezji przeciwko Jakarcie. Fot. PAP/EPA/BAGUS INDAHONO

Kard. Schönborn: Islam jest w wielkim kryzysie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Islam przeżywa wielki proces przełomu i wielki wewnętrzny kryzys – mówi kard. Christoph Schönborn. Według niego przyczyną tej sytuacji jest głęboki konflikt między sunnitami a szyitami. Pochłonął on już więcej ofiar niż ucierpieli chrześcijanie z rąk muzułmanów.

Wyjaśnił, że głównymi przeciwnikami w tym starciu są wspierana przez USA Arabia Saudyjska, gdzie większość stanowią sunnici i popierany przez Rosję Iran o przewadze szyitów. Przyznał, że nie może zrozumieć, „dlaczego wielkie mocarstwa nie robią wszystkiego, aby tego starcia uniknąć, a tym samym umożliwić ludziom w regionie pokojową przyszłość”.

Życie chrześcijan w takiej strefie konfliktu jest „niezwykle trudne i pełne zagrożeń” – mówił dalej przewodniczący episkopatu Austrii. Jego zdaniem, jeśli nie ma widoków na spokojną przyszłość, wtedy „w pełni zrozumiałą” reakcją jest ucieczka ludzi, gdyż nie chcą oni, żeby ich dzieci stały się ofiarami wojny. Dlatego „niezwykle pilne i ważne jest nadanie większego znaczenia międzynarodowym ruchom pokojowym”, uważa kard. Schönborn. Zwrócił uwagę, że przy takim rozwoju sytuacji pojawia się fundamentalizm, który odmawia mniejszościom prawa do istnienia. Dziś jest widoczny nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w Indiach czy Sri Lance. 

Metropolita Wiednia wyraził też zaniepokojenie z powodu napiętej obecnie sytuacji międzynarodowej. Przyznał, że najbardziej niepokoją go dziś przede wszystkim wydarzenia na Bliskim Wschodzie i w Afryce. „Są to rzeczywiście dramatyczne ogniska kryzysu” – stwierdził austriacki purpurat. Jego zdaniem konflikty te można rozwiązać jedynie w wyniku ściślejszej współpracy wielkich mocarstw, na przykład na Bliskim Wschodzie „bezsprzecznie konieczne jest współdziałanie USA i Rosji, aby wreszcie w Syrii mógł zapanować pokój”.

Zobacz także
Wasze komentarze