fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Kard. Schönborn: papież stawia na „zdrową” decentralizację

Reforma Kurii przeprowadzona przez papieża Franciszka ma zasadniczo na celu „zdrową decentralizację” Kościoła. Zwrócił na to uwagę kard. Christoph Schönborn po publikacji nowej Konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium” (Abyście głosili Ewangelię).

„Tym dokumentem papież Franciszek chce wyrazić wzmocnienie wspólnej odpowiedzialności między papieżem i Kurią Rzymską z jednej strony a Kościołami lokalnymi z drugiej” – wyjaśnił arcybiskup Wiednia w odpowiedzi na pytanie austriackiej agencji katolickiej Kathpress. „Tytuł nowej Konstytucji odnosi się dość ogólnie do ducha, w którym ma być kształtowana organizacja i działalność organów Kurii Rzymskiej”, podkreślił kard. Schönborn.

Decentralizacja i ewangelizacja

Papież Franciszek opublikował w sobotę długo oczekiwaną Konstytucję apostolską o Kurii Rzymskiej. 54-stronicowy dokument, który wejdzie w życie 5 czerwca 2022 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w 250 paragrafach reguluje na nowo strukturę Kurii Rzymskiej, w tym rozmieszczenie „dykasterii” w Watykanie, organów sądowniczych i ekonomicznych oraz innych urzędów i instytucji Stolicy Apostolskiej.

Decentralizacja i ewangelizacja były już centralnymi punktami programowej adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium”, opublikowanej na początku pontyfikatu Franciszka w 2013 r. Kilka elementów reformy Kurii, które zostały zapisane w nowej Konstytucji, zostało już zrealizowanych w ostatnich latach.

Nowością jest między innymi połączenie dawnej Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w „Dykasterię ds. Ewangelizacji” na czele której stoi sam papież. Ponadto Franciszek przekształcił dotychczasowy urząd papieskiego jałmużnika w „Dykasterię ds. posługi charytatywnej”.

synodalność, Watykan
fot. Unsplash

Władza

Po opublikowaniu „Praedicate Evangelium” wielką uwagę mediów zwróciła zmiana w stosunku do obowiązującej wcześniej konstytucji Jana Pawła II „Pastor bonus” z 1988 roku. Zgodnie z nią w przyszłości na stanowiska kierownicze w kurii będą mogli być mianowani także świeccy, mężczyźni i kobiety.

„Ponieważ władza organów Kurii Rzymskiej jest „potesta vicaria” (władzą sprawowaną w imieniu papieża), Konstytucja Apostolska stwierdza, że przy odpowiednich kompetencjach każdy wierny może przewodniczyć dykasterii lub organowi” – zacytował kard. Schönborn fragment papieskiego dokumentu. Jednocześnie kardynał przypomniał, że taka sytuacja ma już miejsce w watykańskiej Dykasterii ds. mediów. Paolo Ruffini, osoba świecka, pełni funkcję prefekta dykasterii od jesieni 2018 r.

Ekonomia

Według kard. Schönborna, „obiecujące” są również zmiany w dziedzinie zarządzania ekonomicznego, które idą w parze z reformą Kurii. Ogólnie rzecz biorąc, podkreślił, że cieszy się z długo oczekiwanej publikacji Konstytucji Apostolskiej. Papież Franciszek spełnia w ten sposób życzenie jasno wyrażone przez kardynałów przed konklawe w 2013 roku.

77-letni arcybiskup Wiednia przez wiele lat sam był członkiem wielu organów i instytucji Kurii Rzymskiej. Obecnie kardynał jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, a przez wiele lat był także członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Kard. Schönborn jest także członkiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz Komisji Kardynałów IOR – Instytutu Dzieł Religijnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze