kard. Tagle, fot. YouTube

Kard. Tagle apeluje o umorzenie odsetek od pożyczek dla krajów krytycznie zadłużonych

Kard. Luis Antonio Tagle, nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podczas niedzielnej mszy św. zaproponował, aby w czasie pandemii koronawirusa ogłosić „rok jubileuszowy”, w ramach którego bogate kraje umorzą odsetki od pożyczek krajom krytycznie zadłużonym.

– Dziś okazuje się, że nie mamy wystarczającej liczby masek ochronnych, podczas gdy amunicji mamy w nadmiarze – powiedział filipiński kardynał w kazaniu w wygłoszonym w minioną niedzielę. – Nie mamy wystarczającej liczby respiratorów, ale mamy miliony peso, dolarów i euro na samoloty które mogą atakować ludzi – dodał.

– Ta nierównowaga może stać się „grobem” dla biednych krajów i ich ludów – stwierdził kardynał i zwrócił się do bogatych narodów naszej planety, aby zrezygnowały z odsetek od pożyczek udzielonych tym krajom, aby mogły poradzić sobie z najpilniejszymi problemami pandemii koronawirusa. – Umorzenie długów pozwoliłoby tym, którzy siedzą w „grobie” długów, odnaleźć drogę do życia – powiedział kardynał w kazaniu nawiązując do Ewangelii mówiącej o wskrzeszeniu Łazarza przez Jezusa.

Indie ,fot. EPA/JAIPAL SINGH

Ponadto kard. Tagle zachęcił rządy na całym świecie do przekierowania wydatków wojskowych na inne cele, takie jak edukacja, budowa mieszkań i produkcja żywności. – Zapewni to prawdziwe bezpieczeństwo i pozwoli ludziom wydostać się z „grobu” – powiedział były arcybiskup Manili.

>>> Kard. Tagle: potrzeba „pandemicznego zarażenia miłością”

Ponad 20 lat temu z okazji Wielkiego Jubileuszu roku 2000 r. rozpoczęła się kampania w ramach której Stolica Apostolska i cały Kościół katolicki, a także liczne organizacje pozarządowe, wezwały do darowania długów krajom o wysokim zadłużeniu. Od tego czasu przyjęte przez instytucje międzynarodowe umorzenie długów krajów rozwijających się złagodziło ich sytuację. Były one w stanie zainwestować więcej środków w dziedziny takie jak edukacja i system opieki zdrowotnej. Niestety nie wszystkie kraje skorzystały z tego, twierdzą międzynarodowe instytucje ds. rozwoju. Niektóre znajdują się w jeszcze gorszej sytuacji niż 20 lat temu. Kryzys związany z pandemią koronawirusa jeszcze bardziej pogorszy ich sytuację.

fot. EPA/LOIC VENANCE.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze