fot. Paulina Krzyżak/Flickr/DP

Kard. Tagle: jestem zasmucony i wstrząśnięty, gdy to widzę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku z rosnącą liczbą samobójstw na Filipinach, metropolita Manili kard. Luis Antonio Tagle wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje zaskoczenie i smutek z tego powodu i wezwał do odnowy kulturowej. – Tajemnica świąt Bożego Narodzenia jest sprzeczna z bodźcem do niszczenia życia, rodzin, społeczeństw i stworzenia – powiedział purpurat.

Jednym z czynników sprzyjających temu zjawisku jest – jego zdaniem – rosnąca falę nienawiści w internetowych mediach społecznościowych. – Jestem zasmucony i wstrząśnięty, gdy widzę, jak niektórzy ludzie znajdują przyjemność z rozbijania życia innym – stwierdził kardynał w wideoprzesłaniu. Podkreślił, że dotyczy to zwłaszcza młodych i jest bardzo niepokojące. – Boże Narodzenie pokazuje Boga, który chce zbawić, a nie rujnować – dodał autor orędzia.

fot. facebook/Kasper Mariusz Kaproń Ofm

W ostatnich trzech latach na Filipinach, w prowincji Iloilo (ponad 1,5 mln mieszkańców), 179 osób w wieku od 9 do 21 lat próbowało popełnić samobójstwo, przy czym 35 z tych prób okazało się udanych. „Liczba samobójstw zaczęła wzrastać niepokojąco w 2018 r. we wszystkich grupach wiekowych” – głosi raport filipińskiej agencji informacyjnej. Jako główne tego przyczyny wymieniono problemy rodzinne, nieodwzajemnioną miłość, kłopoty w szkole, zastraszanie i prześladowanie, także w sieci.

>>> Forum Przeciw Depresji: 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą 

Było to jedno z ostatnich wystąpień publicznych 62-letniego kardynała jako arcybiskupa Manili, którym był od 13 października 2011. 8 grudnia 2019 Franciszek mianował go prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Urząd ten Filipińczyk obejmie w połowie stycznia.

>>> Kto będzie nowym papieżem? Watykanista spekuluje 

Zobacz także
Wasze komentarze