kard. Víctor Manuel Fernández, fot. Yt/screen/Arquidiócesis de La Plata

Kard. Victor Fernández: na początku kwietnia ukaże dokument o godności człowieka

Watykański dokument na temat „ludzkiej godności” jest niemal gotowy i zostanie opublikowany na początku przyszłego miesiąca – potwierdził prefekt  Dykasterii Nauki Wiary, kardynał Victor Fernández. 

Argentyński kardynał kurialny, w wypowiedzi dla National Catholic Register stwierdził, że „nowy tekst” został przygotowany w ciągu ostatnich kilku miesięcy i omówiony przez kardynałów i biskupów podczas spotkań plenarnych – tzw. „Feria IV” – regularnego środowego spotkania członków dykasterii. W tej chwili uwzględniamy zaproponowane przez nich niektóre sugestie – dodał kardynał.

Już w wywiadzie z 12 stycznia bliski współpracownik papieża Franciszka ujawnił, że kierowana przez niego dykasteria przygotowuje bardzo ważny dokument na temat ludzkiej godności, zawierający zdecydowaną krytykę tendencji moralnie niedopuszczalnych, w tym chirurgicznej zmiany płci, macierzyństwa zastępczego oraz ideologii gender.

Rzymski korespondent francuskiego dziennika katolickiego „La Croix”, Loup Besmond de Senneville podał dalsze szczegóły w artykule z 5 marca, mówiąc, że teolodzy pracowali nad dokumentem przez ostatnie pięć lat, ale kardynał Fernández całkowicie go zmienił, a papież „wyraźnie mu to polecił”.

>>> Paweł żył trzy lata na ulicy. Dziś mówi, że łaska Boża pomogła mu uwierzyć, że ma swoją godność

„Mówi się, że nadchodzący dokument skupi się na głównych tematach pontyfikatu Franciszka, takich jak migracja i środowisko, podczas gdy pierwsza wersja ograniczała się do kwestii bioetycznych” – napisał francuski dziennikarz i jego zdaniem nowy tekst może „wywołać więcej wstrząsów w całym Kościele”.

Kardynał Fernández od dawna pomagał papieżowi Franciszkowi w pisaniu dokumentów, począwszy od konferencji biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie w 2007 roku, kiedy to pomógł kardynałowi Jorge Mario Bergoglio opracować dokument końcowy spotkania.

Odkąd we wrześniu zastąpił kardynała Luisa Ladarię Ferrera na stanowisku prefekta, kardynał Fernández wydał cztery formalne odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary na różne pytania doktrynalne, a także kontrowersyjną deklarację „Fiducia supplicans” w sprawie błogosławieństwa par tej samej płci i osób pozostających w związkach nieregularnych, co skłoniło do wydania kolejnego dokumentu, który miał pomóc w wyjaśnieniu deklaracji.

W styczniowym wywiadzie dla agencji EFE kardynał Fernández powiedział, że nie przewiduje kolejnych tak kontrowersyjnych dokumentów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze