Fot. EPA/Ernesto Guzman Jr

Kardynał z Fatimy: to ultrakonserwatywni tradycjonaliści chcą osłabić papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kardynał António dos Santos Marto oskarżył „ultrakonserwatywne skrzydło tradycjonalistyczne” w Kościele o wszczęcie kampanii mającej na celu zadanie śmiertelnej rany papieżowi Franciszkowi. Biskup Leirii-Fatimy jest jednak zdania, że papież wyjdzie wzmocniony z polemiki nt. nadużyć seksualnych w Kościele.

W rozmowie z portugalskim dziennikiem internetowym „Observador” kard. Marto odniósł się do oskarżeń wysuwanych pod adresem Franciszka przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA abp. Carla Marię Viganò, według którego papież wiedział i milczał o nadużyciach seksualnych kard. Theodore’a McCarricka i dlatego domaga się jego dymisji.

Hierarcha jest zdania, że mamy tu do czynienia „z kampanią zorganizowaną przez ultrakonserwatystów, którzy chcą śmiertelnie ranić” Franciszka, który jednak wyjdzie wzmocniony z tej próby. Ale w tej chwili trzeba, „by cały Kościół okazał papieżowi swe wsparcie”.

Kardynał zauważył, że pojawia się już wiele dementi w sprawach, o których pisze arcybiskup. Zwrócił też uwagę, że dokument został przygotowany jakiś czas temu we współpracy z dziennikarzami, a jeden z nich, Marco Tosatti przyznał, że spędził trzy godziny z abp. Viganò na przeredagowywaniu tekstu i że na jego publikację „dokładnie wybrano moment podróży papieża do Irlandii, by ta «bomba» wywołała większe wrażenie”.

Według biskupa Leirii-Fatimy, „to ultrakonserwatywne skrzydło tradycjonalistyczne chce osłabić papieża, po raz pierwszy w historii posuwając się do domagania się jego dymisji”.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze