fot. pixabay

Karolina Binek: rapujący księża i prezydent. Czym jest #hot16challenge2? [KOMENTARZ]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od kilkunastu dni można powiedzieć, że Polska jest pełna raperów. Rapują aktorzy, sportowcy, dziennikarze, pisarze, a nawet prezydent. Wczoraj ukazały się też pierwsze katolickie odpowiedzi na wyzwanie #hot16challenge2. O co chodzi? 

#hot16challenge2 to wyzwanie polegające na nagraniu ułożonych przez siebie 16 wersów pod dowolny bit i nominowaniu kolejnych osób, które w ciągu 72 godzin powinny zrobić to samo. Nagrania te umieszcza się na serwisie YouTubeWyzwanie to, oprócz dobrej zabawy, ma też szczytny cel – pomoc w gromadzeniu środków finansowych na walkę z koronawirusem. Nominowani oraz wszyscy chętni mogą bowiem wesprzeć polską służbę zdrowia i wpłacić pieniądze na zbiórkę utworzoną na portalu Siepomaga.pl 

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Od początku 

Akcja zaczęła się od Karola Podziemskiego – rapera znanego pod pseudonimem SolarTo już druga edycja akcji, ponieważ wyzwanie to po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r. Wtedy jednak zbierano pieniądze, by pomóc dzieciom w Syrii. 

W swoim wyzwaniu Solar nominował raperów Białasa, Taco Hemingwaya, Bedeoesa, Matę i Mike Posnera. I od tego momentu akcja rozkręciła się tak bardzo, że można było już usłyszeć rapującego tatę Maty – znanego radcę prawnego, Beatę Kozidrak, Marylę Rodowicz, Golec uOrkiestrę, Wiktora Zborowskiego czy też Krystynę Czubównę. O „ostrym cieniu mgły”, czymkolwiek on jest, rapował także prezydent Andrzej Duda. Trzeba przyznać, że nowe internetowe wyzwanie ma naprawdę szeroki zasięg.  

Rapujący księża 

„Z nominacją i pytaniem sam do siebie, czy rapować umiem, mówię: nie próbowałem, nie wiem” – przyznaje w swoim utworze o. Adam Szustak OP nominowany przez CyberMariana. W piosence opublikowanej wczoraj przez Langustę na Palmie można usłyszeć także Agnieszkę Musiał, znaną m.in. z zespołu Owca. „Zdejmij koronę z wirusa i oddaj, przecież dobrze wiesz – należy do Jezusa” – śpiewa Agnieszka, a mnie za każdym razem, gdy tego słucham, przechodzą ciarki. Nie tylko za sprawą jej niezwykłego głosu, lecz także samego tekstu – z ważnym przesłaniem. 

Fot. YouTube/Langusta na Palmie

>>> „Korona należy do Jezusa”. Rapujący o. Adam Szustak [WIDEO]

Ale #hot16challenge2 w wykonaniu ojca Adama i Agnieszki to nie jedyne wykonanie wyzwania z tak ważnym przesłaniem. Większość nominowanych w rapowanym tekście wyraża swoje zdanie na różne tematy, nierzadko też te polityczne. Polecam jednak przyjrzeć się utworom wykonanym właśnie przez księży. Ks. Tomasz Gerek rapuje o swoim życiu i powołaniu, a do wyzwania nominował swoich parafian. Jednak zamiast zachęty do nagrania własnego utworu, zaprosił ich do przeczytania fragmentu Pisma Świętego. Na rap przy akompaniamencie gitary zdecydował się z kolei o. Marcin Kowalewski CMF, a o. Roman Bielecki OP w swoim utworze w metaforyczny sposób wyjaśnił różnicę między piekłem a niebem.  

>>> Dominikanin wziął udział w #Hot16Challenge2. Kogo nominował?

Myślę, że #hot16challenge2 to nie tylko kolejne modne w Internecie wyzwanie. O ile zupełnie nie rozumiałam wylewania na siebie wiaderka zimnej wody kilka lat temu, o tyle rapy w wykonaniu znanych osób oglądam z ciekawością. Bo chociaż niecodziennie można zobaczyć rapującego księdza czy aktora, to przecież najważniejszy w tym wszystkim jest szczytny cel. I choć nie każdy może pozwolić sobie na wsparcie zbiórki dla służby medycznej, to przecież każdy może nagłośnić tę akcję. To ważne. Szczególnie teraz, gdy lekarze coraz częściej przestają być bohaterami, a zaczynają być wytykani palcami. 

Zobacz także
Wasze komentarze