fot. PAP/Darek Delmanowicz

Katoliccy i izraelscy badacze ustalili, że w czasie wojny co najmniej 3,2 tys. żydów przechowano w klasztorach

Badacze z Papieskiego Instytutu Biblijnego (Biblicum) i Yad Vashem ustalili na podstawie dokumentów odnalezionych w archiwach, że w czasie wojny co najmniej 3,2 tys. Żydów przechowano w klasztorach w Rzymie – poinformowali w czwartek naukowcy we wspólnym komunikacie.

Dokumenty świadczące o tym, że w 100 klasztorach żeńskich i 55 męskich przechowano w latach wojny ponad 4,3 tys. osób, w tym co najmniej 3,2 tys. Żydów, odnaleziono w archiwum Papieskiego Instytutu Biblijnego, który jest związany z Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim.

>>> Ulmowie – Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata 

Poszukiwania dokumentacji prowadzili wspólnie naukowcy z Biblicum, instytutu Yad Vashem w Jerozolimie i ze wspólnoty żydowskiej Rzymu. Ich ustalenia zostały przedstawione w czwartek, podczas konferencji w Muzeum Holokaustu, znajdującym się w głównej synagodze Rzymu.

Jak zauważa Associated Press, odnalezione dokumenty nie rzucają nowego światła na postępowanie papieża Piusa XII podczas II wojny światowej, czy podczas niemieckiej okupacji Rzymu. Historycy wciąż spierają się o to, czy poprzez dyskretną dyplomację starał się on ratować Żydów, czy też zachował milczenie podczas całego Holokaustu.

Fot. Hubert Piechocki

Przedstawione w czwartek dokumenty zawierają nazwiska i adresy większości osób, które ukrywały się w klasztorach. O przechowywaniu zagrożonych ludzi, w tym Żydów przez zakony wspomniał już w swej książce z 1961 roku wybitny włoski historyk tego okresu Renzo de Felice – głosi komunikat naukowców. Tożsamość ludzi ukrywanych w rzymskich klasztorach nie została ujawniona, by uszanować zarówno ich prawo do prywatności, jak i ich rodzin.

Dominik Markl z Biblicum oraz Uniwersytetu w Insbruku, który koordynował częściowo prace badaczy, podkreślił w swym oświadczeniu, jak wielkie znaczenie miała współpraca katolickich i żydowskich badaczy podczas realizacji tego projektu, która daje nadzieję na „głębsze zrozumienie historii Szoah w Rzymie i poza nim”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze