Wojownicy z Brygady Męczenników Jasira Arafata będącej skrzydłem ruchu Fatah uczestniczą w pogrzebie Mohammed Abu Seada, który zginął dzień wcześniej z rąk Izraelczyków, strefa Gazy.

Katolicki proboszcz w Gazie: konflikt musi zostać rozwiązany

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katolicki proboszcz w Gazie, ks. Mario da Silva zaapelował do świata o polityczne i finansowe wsparcie dla ludzi w Strefie Gazy. „Konflikt musi być rozwiązany!” – stwierdził pochodzący z Brazylii duchowny w opublikowanej dziś rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Ks. da Silva martwi się systematycznymi wyjazdami chrześcijan z regionu. Według jego obliczeń, w ostatnich latach liczba chrześcijan zmniejszyła się o połowę. W 2016 r. nastąpił dalszy spadek liczby chrześcijan na tym obszarze – „z 1200 jest ich obecnie niespełna tysiąc”. Wielu wykorzystało zezwolenia na wyjazd na czas Świąt Wielkanocnych: wyjechali na Zachodni Brzeg Jordanu lub do innych krajów i – przynajmniej na razie – nie zamierzają wracać na ziemie otoczone przez Izrael murem od 2007 r. Liczba katolików w Gazie jest stabilna, parafia ks. Da Silvy liczy obecnie 135 wiernych.

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie przeżywają wielkie problemy z prześladowaniami włącznie, zwrócił uwagę kapłan. Podkreślił, że mimo wszelkich zagrożeń i przeszkód, chrześcijanie w Strefie Gazy odznaczają się silną wiarą i dają „cudowne świadectwo dla świata”.

foto. PAP/EPA

Katolicki proboszcz w Gazie: konflikt musi zostać rozwiązany
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze