Maradona zostanie honorowym obywatelem Neapolu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Diego Maradona zostanie honorowym obywatelem Neapolu. Oficjalna ceremonia nadania tego tytułu byłej gwieździe futbolu odbędzie się 10 maja, dokładnie w 30. rocznicę wywalczenia przez klub Napoli, z Argentyńczykiem w składzie, pierwszego tytułu mistrza Włoch.

Decyzję w tej sprawie podjęły w poniedziałek władze miasta.

56-letni Maradona, jeden z najlepszych piłkarzy w historii, barwy Napoli reprezentował w latach 1984-91. Do dziś jest traktowany w tym mieście z największymi honorami. 

W poniedziałek wieczorem w miejscowym teatrze operowym San Carlo, jednym z najstarszych w świecie i najbardziej znanych w Europie, ma zostać zaprezentowane show „Trzy razy 10”. Jego bohaterem jest – grający z tym numerem – wybitny piłkarz, który przebywa w Neapolu od soboty i ma zasiąść na widowni. 

Spektakl podzielił ekspertów i media. Niektórzy zwracali uwagę, że na słynnej scenie, na której w przeszłości występowały primadonny i wielcy śpiewacy, wystawiony zostanie – i to tylko raz, jak zapowiedziano – spektakl o jednej z największych i najbardziej kontrowersyjnych legend światowej piłki. Bilety w cenie od 66 do 330 euro rozeszły się natychmiast.

Zwolennikiem docenienia w ten sposób Maradony, a także nadania mu honorowego obywatelstwa miasta, był m.in. burmistrz Luigi De Magistris, który również wybiera się do teatru. W wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” powiedział, że nie widzi w tym nic złego, bo – jak stwierdził – „Maradona to geniusz piłki, a historia i godność teatru San Carlo nie ucierpią na tym wydarzeniu”.

Odmiennego zdania był m.in. reżyser teatralny Roberto De Simone, który oświadczył w prasie: „To zniewaga dla naszej kultury”. W jego przekonaniu tego typu przedstawienie w prestiżowym, dostojnym teatrze, który gościł takich kompozytorów, jak Gioachino Rossini czy Gaetano Donizetti oraz wielkich śpiewaków, świadczy o „upadku tego miejsca”.

Przed przyjazdem do Neapolu były argentyński piłkarz zwrócił się do mieszkańców miasta za pośrednictwem portalu społecznościowego: „Do zobaczenia w San Carlo, gdzie pokazana zostanie cała miłość, jaką mnie obdarzyliście i którą noszę w sercu”.

foto. Nationale Calzio/flickr.com

Maradona zostanie honorowym obywatelem Neapolu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze