Katolickie instytucje rezygnują z inwestowania w paliwa kopalne dla dobra Ziemi
Coraz więcej katolickich instytucji rezygnuje z inwestowania w paliwa kopalne. Aktywy zainwestowane w tę branżę wycofują m.in. Caritas Internationalis, niektóre diecezje i inne instytucje kościelne. Ma to związek ze zmianami klimatycznymi na Ziemi.
Przewodniczący Caritas Internationalis kard. Luis Tagle tłumaczy, że „ubodzy ciepią z powodu kryzysu klimatycznego, a paliwa kopalne są jedną z głównych przyczyn tej niesprawiedliwości”. Dlatego Caritas Internationalis postanowiła nie inwestować już w paliwa kopalne”. – Zachęcamy nasze organizacje członkowskie oraz inne grupy i organizacje związane z Kościołem, by zrobiły to samo – podkreśla pochodzący z Filipin hierarcha.
>>> Papieska Akademia Nauk: troska o naturę to nasz obowiązek
Uczyniły tak już m.in. czołowe katolickie banki, które chcą dać katolickim inwestorom instytucjonalnym odpowiedzialne możliwości inwestowania w obliczu zmian klimatycznych. Są wśród nich niemieckie: Pax Bank, Bank Im Bistum Essen eG i Steyler Ethik Bank. W sumie te instytucje finansowe kontrolują one bilanse w wysokości około 7,5 miliarda euro.
>>> „Zielone Parafie” na dożynkach – ekologiczna wdzięczność za plony
Odchodzenie od paliw kopalnych wspierają wysocy rangą kościelni hierarchowie. Archidiecezja luksemburska, włoska archidiecezja Salerno-Campagna-Acerno oraz francuska prałatura Mission de France ogłosiły dzisiaj decyzję o nieinwestowaniu w tę branżę.
Arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich wyjaśnił, że biskupi chcą podejmować decyzje finansowe, współbrzmiące z głoszonymi przez Kościół wartościami moralnymi. Nieinwestowanie w paliwa kopalne jest sposobem okazania kierowniczej roli Kościoła w obliczu zmian klimatu. – Chwała wszystkim tym, którzy służą ubogim poprzez ochronę środowiska – stwierdził kardynał.
W sumie jest już 95 katolickich podmiotów, które zrezygnowały z inwestowania w paliwa kopalne. Są wśród nich zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia świeckich i ruchy na rzecz sprawiedliwości społecznej z czterech kontynentów. Jedną z nich jest Catholic Impact Investing Collaborative, grupa katolickich instytucji, zarządzająca aktywami w wysokości ponad 50 mld euro. Jej założyciel John O’Shaughnessy podkreśla, że rezygnacja z inwestowania w paliwa kopalne jest ważnym sygnałem. Instytucje finansowe są bowiem świadome, że te inwestycje nie przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, a mimo to wyrządzają długofalową szkodę zarówno inwestorom, jak i społeczeństwu. Jednak „coraz częściej mądrzy menedżerowie finansowi odchodzą od brudnej energii w kierunku czystej, zrównoważonej przyszłości”.
Ten wspólny wysiłek katolickich instytucji koordynowany jest przez Global Catholic Climate Movement (Światowy Ruch Katolików na rzecz Ochrony Klimatu), skupiający ponad 650 organizacji z całego świata, które odpowiedziały na apel papieża Franciszka o ochronę wspólnego domu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |