Fot. pixabay

Katolicko-prawosławna grupa kolejny raz spotkała się w Rzymie

W dniach 6-10 października odbyło się w Instytucie Studiów Ekumenicznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie XVII doroczne spotkanie Mieszanej Katolicko-Prawosławnej Grupy Roboczej św. Ireneusza. Jego uczestnicy zajęli się tematem „jedność i schizma”, a podstawą wymiany zdań były dwa referaty biblijne, ukazujące to zagadnienie w świetle Starego i Nowego Testamentu.

Obrady prowadzili współprzewodniczący Grupy: metropolita Niemiec oraz Europy Środkowej i Północnej Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Serafin (Joantă) i biskup magdeburski Gerhard Feige ze strony katolickiej. Rano 7 bm. członków Grupy przyjął przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, a następnie papież Franciszek. Kardynał wyraził zadowolenie z pracy Grupy, postrzegając ją jako cenny wkład do działalności Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Katolicko-Prawosławnego.

>>> Watykan: nowy Doktor Kościoła ważny także dla prawosławnych

Również papież wysoko ocenił poczynania Grupy Roboczej. „Zrozumieliśmy wspólnie, że kwestie prymatu i synodalności nie są konkurującymi ze sobą zasadami, ale stanowią dwie rzeczywistości, które służą wspólnocie i wzajemnie się w tym podtrzymują” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił także słuszność obrania za patrona Grupy św. Ireneusza z Lyonu, dodając, że wkrótce ogłosi go doktorem Kościoła z tytułem „Doctor Unitatis” (Doktor Jedności).

Przebieg spotkania

Spotkanie robocze poprzedziła tzw. prekonferencja, poświęcona końcowemu omówieniu wspólnego dokumentu tego gremium pt. „Służyć wspólnocie. Przemyśleć na nowo związek między prymatem a synodalnością”, nad którym pracę rozpoczęto w 2018 roku. Nowością tej części było zaproszenie na nią dwóch ekspertów z zewnątrz (biblistów) i trzech młodych studentów jako obserwatorów.

Po wydaniu tego dokumentu skupiono się obecnie nad wspomnianym tematem „jedności i schizmy”, wysłuchując na wstępie dwóch wykładów wprowadzających, wygłoszonych przez ekspertów zewnętrznych, ukazujących ten problem w perspektywie Starego i Nowego Testamentu. Następnie uczestnicy obrad omówili dwa przypadki badań w Kościele pierwotnym: kontrowersji kwartodecymanów [w sprawie daty świętowania Wielkanocy – KAI] i listów św. Ignacego Antiocheńskiego.

Z kolei przedstawiono i omówiono najnowszy dokument opracowany przez Komisję ds. Dialogu między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi. I wreszcie uczestnicy spotkania zajęli się sprawą poszukiwania jedności w XX i XXI wiekach. Za punkt wyjścia uznano zjednoczenie dwóch Rosyjskich Kościołów Prawosławnych: Patriarchatu Moskiewskiego i Zagranicznego w 2007 oraz metodologię wspierania najnowszych dialogów Kościoła katolickiego ze wspomnianymi Kościołami wschodnimi i z Asyryjskim Kościołem Wschodu.

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze