fot. Irina Iriser / unsplash

Katowice: gabinety leśnej terapii powstały w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności

Dźwięki, widoki, a także profesjonalna pomoc – to wszystko czeka na odwiedzających gabinety leśnej terapii. Zostały uruchomione w środę w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach.

Można tam znaleźć pierwszą na świecie „lasoterapię” w mieście – zachęcił Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

„Jest ona adresowana szczególnie do osób starszych, które mają problemy z mobilnością i nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do lasu” – podkreślił.

W otwarciu gabinetów leśnej terapii wziął udział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Można usłyszeć dźwięki natury oraz poczuć naturalne zapachy, które nadają pomieszczeniu atmosferę lasu. W gabinetach znajdują się również osobne pomieszczenia przeznaczone do spotkań z psychoterapeutą, który w takim otoczeniu będzie pomagał osobom przychodzącym z problemami. Odwiedzający codziennie będą mogli skorzystać ze wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego lub prawnego.

Na pozostałej części piętra znalazły się nowe miejsca na różnego rodzaju warsztaty, prelekcje, szkolenia, zajęcia sportowe, taneczne, zdrowotne, plastyczne czy spotkania ze specjalistami.

>>> Rozpoczął się „Tydzień Trzech Kultur” organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności

W Katowicach od października ub.r. działa utworzone przez fundację Społeczne Ministerstwo ds. Samotności przy ul. Mikołowskiej 44. Osoby samotne mogą spędzić tam czas, zjeść tani posiłek, czy wziąć udział w różnych zajęciach.

Na parterze ministerstwa znajduje się bistro socjalne Spichlerz, które serwuje niedrogie posiłki dla wszystkich potrzebujących, bez żadnego zaświadczenia.

„Każdego dnia w bistro wydajemy od 200 do 300 paragonów. To jest kilkaset obiadów dziennie. Uruchomiliśmy także możliwość dowozu obiadów, aby osoby, które mają problem z poruszaniem się także mogły skorzystać z naszej oferty. W każdą sobotę w prywatkach bierze udział od 50 do 100 osób. To pokazuje, jak potrzebne jest to miejsce” – podkreśliła dyrektor generalna Fundacji Wolne Miejsce Marta Wilczyńska.

Obok bistra znalazła się również sala gimnastyczna, która pełni również funkcję sali tanecznej.

„W Katowicach wyciągamy rękę do potrzebujących pomocy. W sklepach socjalnych Spichlerz mogą oni zrobić taniej zakupy, w bistro Spichlerz zjeść tani i pożywny posiłek, a w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności znaleźć wsparcie” – podsumował prezydent Katowic Marcin Krupa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze