Fot. wikimediacommons/Autorstwa Anonimowy (Faras) – Stanisław Lorentz, Tadeusz Dobrzeniecki, Krystyna Kęplicz, Monika Krajewska (1990). National Museum in Warsaw. Arkady. ISBN 83-213-3308-7, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1693497

Katowice: w niedzielę Odpust u Babci Anny

Na katowickim zabytkowym osiedlu Nikiszowiec w niedzielę 30 lipca odbędzie się Odpust u Babci Anny. Jarmark, podobny do organizowanego przed świętami Bożego Narodzenia, zaoferuje 45 stoisk z ofertą gastronomiczną i spożywczą oraz blisko 160 wystawców rękodzieła.

Nikiszowiec (nazywany lokalnie Nikiszem) jest uważany za jedno z najciekawszych miejsc Katowic. Najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze sprzed stu lat tworzy kompleks dziewięciu budynków z charakterystycznej czerwonej cegły z wewnętrznymi dziedzińcami, rozmieszczonych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny.

Od lat trwają starania, aby ożywiać to miejsce dla mieszkańców i turystów. Przedświąteczny Jarmark na Nikiszu, a potem też letni Odpust u Babci Anny, były początkiem przemian dzielnicy. Potem stały się ponadregionalną atrakcją turystyczną.

Sam odpust U Babci Anny, nawiązujący do święta patronki parafii św. Anny w Janowie-Nikiszowcu, stał się dużym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym, promując Nikiszowiec i dokonania jego społeczności. Organizatorem – przy wsparciu katowickiego samorządu – jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

„Nikiszowiec jest jedną z perełek Katowic, a rozpoznawalność zawdzięcza nie tylko wyjątkowej architekturze, ale także wydarzeniom organizowanym przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Jarmark na stałe wpisał się w krajobraz tej dzielnicy i zarówno w zimowej, jak i letniej odsłonie, przyciąga tłumy” – powiedział, cytowany w zapowiedzi miasta, jego prezydent Marcin Krupa.

Fot. wikimediacommons/By Renardeau – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22000549

„Warto skorzystać z przygotowanych atrakcji i w najbliższy weekend przyjechać na Nikiszowiec. Zachęcam jednak, by z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych skorzystać z bezpłatnych autobusów, które uruchamiamy specjalnie na to wydarzenie” – zaprosił Krupa.

Odpust u Babci Anny to – inaczej niż przedświąteczny jarmark – wydarzenie jednodniowe. W części spożywczej w tym roku organizatorzy chcieli postawić na produkty małych przetwórni, zatem na 45 stoiskach kupić będzie można: syropy, musy z owoców, musztardy, pasztety wegańskie, powidła, dżemy, pasty i pesto, miody, kiszonki, regionalne wina i nalewki oraz piwa lokalnego browaru.

Uzupełni to strefa gastro, w której będzie można m.in. zjeść tradycyjny obiad. Jarmark zdominują jednak twórcy wyrobów artystycznych i użytkowych: ceramiki, biżuterii, wyrobów ze szkła, drewna i skóry czy produktów dzierganych. Będą stoiska z obrazami lokalnych twórców oraz z regionalną literaturą. Łącznie na Jarmarku pojawić ma się 160 wystawców rękodzieła.

>>> Babcia Jezusa. Święta Anna w sztuce sakralnej 

„W tym roku zaplanowaliśmy na Skwerze Zillmannów strefę edukacji, animacji i zabawy – dla najmłodszych i trochę starszych. Zobaczycie tu m.in. niezwykłe pojazdy z epoki pary i żelaza, którymi poruszać się będą aktorzy Teatru Gry i Ludzie” – zapowiedział szef Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych Waldemar Jan.

„Będzie można cyknąć sobie fotkę, siedząc na gigantycznym rowerze czy zadzwonić do Aleksandra Bella z nietypowego telefonu. W nawiązaniu do przemysłowej tradycji osiedla zagra górnicza Orkiestra Dęta Wieczorek” – dodał Jan.

Jego zastępczyni Małgorzata Krakowiak poleciła m.in. stoisko „Cenny Plastik” Stowarzyszenia Kurka Wodna z pokazami tworzenia przedmiotów z plastikowych śmieci. „A na sam koniec jarmarku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy z Kapelą Fedaków, która najlepiej wie jak roztańczyć i rozśpiewać publiczność swoją muzyką inspirowaną m.in. tradycją śląską” – wskazała Krakowiak.

Odwiedzający jarmark muszą spodziewać się poważnych ograniczeń w ruchu samochodów (centrum Nikiszowca, czyli ul. Nałkowskiej od skrzyżowania z ul. Szopienicką, ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia będą z niego wyłączone). Wjazd na teren Nikiszowca będzie możliwy tylko dla mieszkańców posiadających tzw. wjazdówki.

Organizatorzy zalecają skorzystanie z komunikacji publicznej. W tym roku funkcjonować będą dwie linie na trasach: Katowice Dworzec (stanowisko 10) – Katowice Sądowa – Centrum Przesiadkowe Zawodzie (darmowy parking) – Janów Zamkowa Skwer (przy wejściu na Jarmark) oraz darmowy parking przy Cmentarzu Komunalnym przy al. Murckowskiej – Janów Zamkowa Skwer.

Nikiszowiec, choć uważany za główną turystyczną atrakcję Katowic, jeszcze dwie dekady temu był zaniedbany. Miasto jednak odnowiło rynek i ulice. W dawnym osiedlowym maglu powstał poświęcony dzielnicy oddział Muzeum Historii Katowic, działa Centrum Informacji Turystycznej. Zaczęły funkcjonować lokale gastronomiczne i inne integrujące ludzi miejsca.

Od 2013 r. w Nikiszowcu działa centrum dla młodzieży Zimbardo Youth Center. Jego inicjatorem był znany amerykański psycholog Philip Zimbardo. Organizowane są przedsięwzięcia m.in. mające aktywizować i integrować mieszkańców. Nikiszowiecki jarmark i odpust są jednymi z nich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze