fot. CNS photo/Johannes Eisele

KEP: podtrzymujmy pojednanie, które zawarliśmy z Niemcami

„Proces pojednania, który wspólnie pojęliśmy i konsekwentnie realizowaliśmy w minionych latach, jest wzorem dla wielu innych państw na świecie” – piszą o relacjach polsko-niemieckich biskupi z Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W opublikowanym w piątek apelu polscy hierarchowie wzywają, by na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji „podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie”. Biskupi z Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec przypominają w przekazanym KAI apelu, że pojednanie w relacjach pomiędzy Polską a Niemcami to wielka wartość, którą udało się osiągnąć i która podtrzymywana jest dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. „Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa” – piszą polscy hierarchowie. Przypominają drogę do pojednania i dialogu, którą zainicjował ponad 50 lat temu list polskich biskupów do biskupów niemieckich, sygnowany m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupów Karola Wojtyłę i Bolesława Kominka. Znalazły się w nim pamiętne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.

„W minionych dziesięcioleciach również ze strony niemieckiej doświadczyliśmy wielu gestów zmierzających do pojednania obydwu narodów oraz przezwyciężenia skutków tragicznych i pełnych cierpienia wydarzeń, wypełniających historię obu narodów” – wskazują biskupi. Przypominają, że w mrocznych czasach stanu wojennego w Polsce to właśnie niemieckie społeczeństwo znalazło się w czołówce tych, którzy na różne sposoby udzielali bardzo konkretnej, moralnej i materialnej pomocy, gdy nasz kraj znalazł się na progu humanitarnej katastrofy. „W tym kontekście wyrażamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasz kraj i relacje międzynarodowe, mając na uwadze dokonane już procesy pojednania, będą budowały na tym kapitale i w oparciu o jego wielopłaszczyznową wartość” – stwierdzają członkowie zespołu KEP.

Przytaczają również słowa papieża Franciszka, który w orędziu na 50. Światowy Dzień Pokoju zaapelował do zwierzchników politycznych i religijnych o podjęcie w działaniach „stylu polityki na rzecz pokoju”, przejawiającej się w wyborze solidarności jako stylu tworzenia historii i budowania przyjaźni społecznej. „Jesteśmy pełni nadziei, że na tej płaszczyźnie styl działania na rzecz pokoju będzie kontynuowany przez obydwie strony” – podsumowują biskupi. Apel Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec jest odpowiedzią na zaostrzający się konflikt w relacjach między politykami Polski i Niemiec. Jest również związany z zapowiedzianymi w ostatnich dniach staraniami polskiego rządu o uzyskanie od władz Republiki Federalnej Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej.

Dokument podpisał przewodniczący zespołu biskup gliwicki Jan Kopiec, a także członkowie zespołu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Sygnują go również swoimi podpisami byli przewodniczący gremium: prymas-senior abp Henryk Muszyński i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze