fot. wikipedia

KEP zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Archidiecezja poznańska poinformowała na swoim Facebooku o zgodzie KEP na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej.

>>> Dr Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzywczajnego Miesiąca Misyjnego

Wanda Błeńska (1911-2014) uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

>>> Miesiąc Misyjny na misyjne.pl

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”.

Doktor Wanda Błeńska, Fot. Arch. Fundacji Redemptoriss Missio

Doktor Wanda Błeńska, Fot. Arch. Fundacji Redemptoriss Missio

>>> Nadzwyczajne wydarzenie, bo jest nadzwyczajna potrzeba [ROZMOWA]

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”. Wanda Błeńska zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat.

Zobacz także
Wasze komentarze