Kielce: biskupi modlili się z katechetami w inaugurację nowego roku szkolnego
Bp Jan Piotrowski oraz bp Andrzej Kaleta spotkali się dzisiaj 29 sierpnia oraz wczoraj 28 sierpnia ze środowiskiem katechetów diecezji kieleckiej, sprawując dla nich Msze św. inaugurujące nowy rok szkolny. Po Eucharystii katecheci uczestniczyli w spotkaniach formacyjnych.
Bp Piotrowski w swojej dzisiejszej homilii odwołał się do hasła trwającego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Te słowa otwierają nam nowe spojrzenie na to, czym jest Kościół. Pamiętajmy, że to nie jest organizacja pożytku publicznego, czy urząd. Kościół to Ciało mistyczne Jezusa Chrystusa – zaznaczył. Podkreślał również wagę świadectwa wiary.
– Jesteśmy i żyjemy w Kościele Chrystusowym, niezależnie od tego, gdzie realizujemy swoją misję ewangelizacyjną. W takim Kościele jesteśmy zaproszeni do świadectwa wiary – mówił. Wspominał także postać bp. Czesława Kaczmarka, którego 60. rocznica śmierci minęła 26 sierpnia.
– Był on więziony, torturowany, obrzucony błotem ideologicznego kłamstwa i fałszu, zniewagi oraz wyrafinowanej pogardy do Boga, Kościoła i człowieka… Czy wiele się w tym względzie zmieniło? Jako chrześcijanie i Kościół ciągle mamy wrogów. Jan Paweł II podkreślał, że chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanej grupy na świecie – przypominał bp Piotrowski. Katechetów prosił o odwagę w świadectwie wiary.
>>> Wakacje Oblackiej Służby Liturgicznej rozpoczęte! [+GALERIA]
Wstawiennictwo Maryi
– Życzę Wam wszystkim tu obecnym, aby wszechmocne wstawiennictwo Maryi, Matki Kościoła, Łaskawej Pani Kieleckiej, wypraszało wam odwagę wiary, dar mądrości i cierpliwości w nauczaniu katechezy – podkreślał biskup kielecki.
Z kolei poniedziałkowej Mszy św. dla katechetów (28 sierpnia) przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Mówił w niej o potrzebie dialogu, a katechetów porównał do pasterzy.
– Katecheta, który jest dobrym pasterzem, zna swoje owce, ale musi także rozpoznawać wilki, by ostrzegać przed nimi i demaskować ich podstępy. Nie może wpuszczać do owczarni wilków w imię fałszywie rozumianej otwartości czy opatrznie pojętej tolerancji – powiedział, zachęcając jednocześnie do nieustannej formacji, do troski o tych zagubionych, odczuwających różne frustracje.
– Swoim życiem i postępowaniem, dla nas często niezrozumiałym, pytają o sens życia i wiarę. Serce każdego z nich potrzebuje pokoju i tego, by ktoś ich wysłuchał. Przed wami to ważne, ale zarazem bardzo trudne zadanie. To wy, waszą postawą i świadectwem powinniście tym młodym ludziom pokazywać drogę do Ojca – zaznaczył bp Andrzej Kaleta.
Po Mszach św. katecheci, siostry zakonne oraz kapłani, którzy uczą religii w szkołach spotykali się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Najważniejsze wyzwania
Mówiono o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed katechetami, o programach do zrealizowania. Na ten temat mówił ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Mówił o skali depresji i uzależnień wśród uczniów, o potrzebie zawiązywania wspólnot w parafiach, które będą dawały dzieciom i młodzieży przestrzeń do integracji.
W tym roku szkolnym rusza trzecia edycja ogólnopolskiego projektu katechetycznego pt. „W domu, przedszkolu, w szkole z Bogiem”. Jest on przeznaczony dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII szkoły podstawowej. Głównym celem projektu jest odkrywanie tajemnicy osobowego Boga, objawiającego ludziom swoją miłość, poprzez współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami.
>>> Jak wygląda katecheza dla osób z niepełnosprawnością intelektualną?
Po raz drugi realizowany będzie także program skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego tytuł to: „W dorosłe życie z Bogiem”. Głównym celem tego projektu jest pomoc młodym ludziom w odkrywaniu obecności Boga oraz wspomaganie ich w osiąganiu dojrzałości w wierze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |