Kielce: klerycy rozpoczynają staż misyjny w Kazachstanie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czterech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach rozpoczęło trzytygodniowy staż misyjny w parafii w Kazachstanie, gdzie proboszczem jest ks. Wojciech Skorupa – kapłan diecezji kieleckiej. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii kieleckiego seminarium, pozwalająca klerykom z Ogniska Misyjnego na poznanie w praktyce pracy misyjnej.

W Kazachstanie w parafii Kokczetaw, od 3 lipca przebywają kieleccy klerycy: Wojciech Rutczyński, Damian Liwocha, Łukasz i Tomasz Chowaniec. Klerykom towarzyszy ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Klerycy przygotowywali się do wyjazdu, ucząc się z lektorem języka rosyjskiego, w tym słownictwa potrzebnego w liturgii, w kościele oraz poznając – najpierw w teorii – zupełnie inne niż w Polsce, realia życia w Kazachstanie.

Podróż kleryków nie byłaby możliwa, gdyby nie hojność wspólnot parafialnych, z których pochodzą. Kleryk Wojciech Rutczyński – pochodzący z parafii Szczekociny, szef ogniska misyjnego w seminarium kieleckim, razem z kolegami odwiedzili parafię św. Bartłomieja. Posługiwali podczas Mszy św. i opowiadali o idei wyjazdu na staż misyjny. Klerycy byli również w parafii św. Wojciecha w Kielcach, odwiedzili parafię w Jędrzejowie, Bodzentyn i Małogoszcz oraz bł. bp. Jerzego Matulewicza w Kielcach. Spotkania w kościołach były okazją do animacji misyjnej. Rozprowadzali misyjne różańce i „Modlitewniki misjonarza”, wydane przez Wydawnictwo „Jedność”.

Zebrane podczas kwest środki finansowe wystarczyły na zakup biletów i pokrycie niezbędnych kosztów, ale również drobnych upominków dla parafii Kokczketaw.

Początki kościoła katolickiego w Kokczetawie to lata 90. XX wieku i obecność tam kapłana diecezji kieleckiej – ks. Zygmunta Kwiecińskiego, tworzącego początki zorganizowanej wspólnoty katolików, z których bardzo wielu miało polskie korzenie.

Parafię św. Antoniego w Kokczetawie oficjalnie zarejestrowano 6 października 1992 r. W 1995 r. bp Jan Paweł Lenga poświęcił kamień węgielny. Kościół w Kokczetawie został poświęcony 20 lat temu – przez biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana i Jana Pawła Lengę – biskupa Kazachstanu 15 czerwca 1997 r.

W poniedziałek, 3 lipca grupa z Kielc wylądowała w Astanie, gdzie oczekiwał na nich ks. Wojciech Skorupa – proboszcz w Kokczetawie. Kielecka grupa uczestniczyła w spotkaniu z abp. Tomaszem Petą i jego biskupem pomocniczym Athanasiusem Schneiderem oraz pracownikami Kurii. Następnie klerycy pokonując 300 km drogi dojechali do wytyczonego celu – parafii św. Antoniego w Kokczetawie.

Po krótkim odpoczynku uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy św., a także zapoznali się z siostrami zakonnymi, posługującymi w tej placówce oraz pracownikami parafii. Obecnie poznają realia życia w Kazachstanie i tamtejszej posługi misyjnej oraz pomagają w pracach remontowo-budowlanych wokół kościoła.

W tej części Kazachstanu mieszka wielu Polaków, potomków przesiedleńców z Kresów, którzy trafiali tu od 1936 r. Przez wiele lat ich życie religijne ograniczane było do sfery prywatnej. Dopiero w latach 70. I 80. XX w. pozwolono na legalną, lecz bardzo ograniczoną działalność pierwszych wspólnot katolickich. Jak informuje proboszcz, ks. Wojciech Skorupa, wśród kokczetawskich parafian są także Niemcy, potomkowie kolonizatorów, którzy trafili na stepy Powołża i okolice Morza Czarnego po manifestach wydanych w 1762 i w 1763 r. przez carycę Katarzynę II.

Zobacz także
Wasze komentarze