Święty Krzyż

fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl

Kielce: Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski obchodzi srebrny jubileusz

XXV Jubileuszowy Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2024”, z udziałem pielgrzymów z trzech diecezji, wyruszy w sobotę 28 września pod hasłem „Krzyż drogą, prawdą i życiem”.

Do wyboru jest 12 tras – od 2,5 do 38,5 kilometrów. Każdą z rajdowych grup poprowadzą przewodnicy świętokrzyscy. Rajd zakończy Msza św. o godzinie 15.00 na Świętym Krzyżu. – O przewodniczenie Mszy św. został poproszony biskup radomski Marek Solarczyk, a o wygłoszenie homilii – bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz – mówi KAI ks. Jacek Kopeć, diecezjalny koordynator rajdu, z ramienia diecezji kieleckiej. Trzon pielgrzymów stanowią wierni diecezji kieleckiej, skąd wyszedł pomysł rajdu i po terenie której wiedzie wiele tras.

>>> Święty Krzyż – trudna historia najstarszego sanktuarium w Polsce [FOTOREPORTAŻ]

Z okazji jubileuszu, jak mówi ks. Kopeć, zostaną uhonorowani pielgrzymi, którzy wzięli w nim udział co najmniej 20 razy (i więcej). Organizatorzy szykują także niespodzianki, a o jubileuszowym wydarzeniu pielgrzymkowym został powiadomiony Ojciec Święty Franciszek. Zapisy na rajd prowadzone są  poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej rajdu.

Organizatorami wydarzenia są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka, Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, honorowo – Przewodnicy Świętokrzyscy.

Święty Krzyż
Bazylika Mniejsza Trójcy Przenajświętszej na Świętym Krzyżu. fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl

Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był śp. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. W pierwszym, zorganizowanym w 2000 r. wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze