Kielce: rozwija się kompleksowa pomoc kieleckiej Caritas wobec seniorów
Pomoc dla wciąż zwiększającej się grupy seniorów w diecezji kieleckiej oraz organizowanie wsparcia dla Ukrainy – to obecne priorytety w działaniach kieleckiej Caritas.
Pomoc uchodźcom realizowana na bieżąco, m.in. w postaci co najmniej 10 transportów darów rzeczowych do Ukrainy i wsparcia finansowego oraz organizacji mieszkań w diecezji, nie może wykluczać pomocy seniorom. Potrzeby w tym zakresie wciąż rosną.
>>> Nie tylko uchodźcy. Caritas przygotowała dla 11 tys. seniorów kartę na comiesięczne zakupy
Struktura demograficzna
Caritas kielecka sukcesywnie rozbudowuje segment wieloaspektowej pomocy seniorom, wynikający ze skali potrzeb spowodowanych strukturą demograficzną – w regionie świętokrzyskim ta dynamika jest wyższa niż w innych częściach kraju. Ostatnie kilka lat w działalności Caritas kieleckiej zdominowały w związku z tym projekty ukierunkowane na pomoc osobom starszym i przewlekle chorym. Obecnie jest duża szansa na pozyskiwanie środków na tego typu wsparcie m.in. z Funduszu Solidarności. W całokształcie działań Caritas diecezjalnej obecnie i na przyszłość będzie to ważny segment działalności, czego przykładem może być gmina Stopnica, która wybudowała ważny obiekt – Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze, a Caritas podjęła się prowadzenia zadania. Z usług placówki w 2021 r. skorzystało na różny sposób ponad 150 osób.
Dobrą praktyką okazało się łączenie funkcji pobytu dziennego, np. świetlicy dla seniorów – z mieszkaniami wspieranymi i chronionymi. Opiekę otrzymują osoby, które mają trudności z zabezpieczeniem sobie odpowiednich warunków mieszkaniowych i pozostają na pograniczu bezdomności. Mieszkania wpierane dają komfort warunków zbliżonych do domowych i możliwość korzystania przez podopiecznych z zajęć oferowanych na miejscu – rehabilitacji czy terapii zajęciowej. W przyszłości w takiej formule będą działać przygotowywane właśnie obiekty po dawnym domu parafialnym w Sędziszowie i w Proszowicach, gdzie adaptowany jest budynek magazynowy na mieszkania i ZAZ. Kilka lat temu połowę dawnego magazynu przeznaczono na Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszkania wspierane oraz świetlicę dla seniorów. W drugiej części powstaje Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych i 27 lokali z mieszkaniami wspieranymi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |