Obrazek poglądowy/fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kielce: uczestnicy terenowej Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości dotarli na św. Krzyż

Walczący z nałogiem, ich rodziny i środowiska wspierające ideę trzeźwości, w pierwszy piątek Wielkiego Postu przeszły terenową Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości, prowadzącą z kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi do sanktuarium na św. Krzyżu.

Wydarzenie odbywało się późnym wieczorem, po raz 9, a jego organizatorem jest duszpasterstwo trzeźwości diecezji kieleckiej, przy współpracy Grupy „Lubrzanka”, która przygotowała rozważania. Wzięło udział ok. 500 osób.

– Nocne trudne warunki, podejście pod sanktuarium to wyzwanie, ale są tacy, którzy idą od 9 lat, bo to daje im siłę – mówi KAI ks. Kamil Banasik, duszpasterz środowiska i pomysłodawca wydarzenia. Wpisuje się ono w 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

– Ten czas jest dobrą okazją dla parafii, aby zachęcić wszystkich do codziennej troski o trzeźwość w swoich rodzinach – dodaje ks. Kamil Banasik, zachęcając do choćby czasowej abstynencji.

Fot. Freepik

Wspólna modlitwa, trud, a szczególnie przejmujące świadectwa składane przy poszczególnych stacjach, pozostawiają niezatarte wrażenie.  – Na mnie szczególne wrażenie wywarło świadectwo pewnego małżeństwa, które przez alkoholizm męża rozpadło się. Jak wyznał, przed rokiem na naszej Drodze Krzyżowej, usłyszał, że trzeba walczyć i dzięki tej walce odzyskał żonę i małżeństwo. Obydwoje składali to poruszające świadectwo – opowiada kapłan.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej odbyła się Msza św. w sanktuarium, której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. W homilii bp Kaleta rozważał pojmowanie postu i jego istotę, zachęcał do doskonalenia się w miłości w tym czasie walki z wadami i słabościami, odnosił się także m.in. do rozważań Prymasa Tysiąclecia odnośnie trzeźwości narodu.

Trasa z Nowej Słupi czyli niebieski szlak na szczyt Łysej Góry nazywana jest „Drogą Królewską”. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Szli tędy m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, czy Michał Korybut Wiśniowiecki. Przy wejściu na szlak w Nowej Słupi znajduje się kamienna figura pielgrzyma zwana Emerykiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze