Kijów: Nowenna Pompejańska w intencji zwrotu kościoła
Po złamaniu przez rząd Ukrainy Memorandum w sprawie zwrotu kościoła św. Mikołaja miejscowej parafii, duszpasterze wraz z wiernymi zebrali 25 000 podpisów pod petycją do Gabinetu Ministrów Ukrainy. To najwyższe ciało wykonawcze na Ukrainie. W odpowiedzi nakazano Ministerstwu Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy do wypełnienia Memorandum złamanego w 2022 roku i zobowiązało resort do zwrotu świątyni katolikom do 1 maja 2024 roku. Jednak wspólnota parafialna pozostaje sceptyczna – czytamy na stronie oblaci.pl.
Proboszcz wspólnoty – o. Paweł Wyszkowski OMI zachęca do włączenia się w modlitwę w intencji ostatecznego zwrotu kościoła, który został zresztą wybudowany ze składek kijowskich katolików. Nowenna Pompejańska w tej intencji rozpocznie się 8 marca br. Inicjatywa została pobłogosławiona przez ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej – bp. Witalija Krzywickiego SDB. Do intencji dołączono również prośbę o pokój na Ukrainie i zwycięstwo nad rosyjskim agresorem.
>>> Kijów: 25 tys. osób podpisało petycję o zwrot kościoła św. Mikołaja katolikom
Kościół św. Mikołaja w Kijowie jest uważany za jeden z cudów architektonicznych kraju. Wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1899-1909, jest jedną z dwóch świątyń rzymskokatolickich, zbudowanych w stolicy Ukrainy przed rokiem 1917. Jego projektantem był miejscowy architekt pochodzenia polskiego Władysław Horodecki (1863-1930), nazwany po latach „kijowskim Gaudim”. Kościół został wzniesiony z ofiar miejscowych wiernych. W czasach sowieckich świątynię zabrano katolikom. W 1980 otwarto go dla publiczności jako salę koncertową. Mieścił się w nim państwowy Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. O zwrot świątyni wciąż stara się miejscowa wspólnota katolicka. Dodatkowym ciosem dla niszczejącego kościoła był pożar świątyni we wrześniu 2021 roku spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej w instrumencie należącym do państwowej instytucji. W 2022 roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej złamało Memorandum podpisane ze wspólnotą parafialną.
Parafia św. Mikołaja to nie tylko ośrodek duszpasterski prowadzony przez misjonarzy oblatów. Od pierwszych chwil agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stał się punktem pomocy humanitarnej, rozsyłanej stąd do najbardziej newralgicznych miejsc w kraju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |