Kijów: religie o posłudze kapelana wojskowego i prawie do służby zastępczej
Posługa duszpasterzy wojskowych a także kwestia dołączenia do rządowej grupy roboczej, która przygotuje projekt ustawy o wdrożeniu konstytucyjnego prawa obywateli do alternatywnej (niewojskowej) służby w czasie stanu wojennego – to jedne z tematów poruszonych 18 lipca podczas posiedzenia Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). Odbyło się ono w Kijowie pod przewodnictwem biskupa Wiaczesława Horpyńczuka z Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego.
Zwierzchnicy i pełnomocnicy wyznań zapoznali się z informacjami na temat aktualnych inicjatyw ustawodawczych dotyczących wolności sumienia i działalności organizacji religijnych, przekazanymi przez Wiktora Jelenskiego, szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. polityki etnicznej i wolności sumienia. Omówili też dalsze działania mające na celu rozwój współpracy z władzami wykonawczymi Ukrainy w zakresie przeciwdziałania rosyjskiej agresji, w tym duchowej reintegracji wyzwolonych terytoriów i opieki duszpasterskiej nad obywatelami Ukrainy, którzy przeżyli rosyjską okupację.
Przywódcy religijni zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia społeczne w kontekście rządowego projektu ustawy nr 7457 o „legalizacji medycznej marihuany”, który został przyjęty w pierwszym czytaniu. WRKiOR postanowiła nawiązać dialog z parlamentem jako całością i odpowiednimi komisjami, aby stanowisko wspólnoty religijnej było bardziej zrozumiałe dla parlamentarzystów Ukrainy.
>>> Ukraina: mimo wojny grekokatolicy pielgrzymują do sanktuarium maryjnego w Zarwanicy
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji na temat możliwości współpracy WRKiOR z Konferencją Kościołów Europejskich. Omówiono możliwe finansowanie odbudowy miejsc kultu religijnego zniszczonych i uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków.
Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych będzie również kontynuować tradycję organizowania ceremonii błogosławieństwa narodu ukraińskiego z okazji rocznicy przywrócenia niepodległości Ukrainy. Wydarzenie to odbywa się co roku 24 sierpnia rano w Soborze Sofijskim w Kijowie. WRKiOR zaapelowała do władz państwowych o zorganizowanie obchodów „Błogosławieństwa Ukrainy” na najwyższym szczeblu państwowym.
Pod koniec spotkania członkowie WRKiOR omówili kwestię udziału w działaniach Rady Duchowej Administracji Autonomicznej Republiki Krymu. Ponadto Rada Kościołów postanowiła przedłużyć kadencję biskupa Wiaczesława Horpyńczuka z Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego do 1 września 2023 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |