Klerycy łódzkich seminariów z kardynałem Rysiem celebrowali drogę światła
Już po raz piąty w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi celebrowane było nabożeństwo drogi światła, które poprowadził kardynał Grzegorz Ryś.
Tegoroczne rozważania 14 stacji drogi światła metropolita łódzki oparł o „Hymn o Miłości” zapisany w I Liście św. Pawła Apostoła do Koryntian (1 Kor 13,1-13 ). W nabożeństwie uczestniczyli wychowawcy oraz alumni dwóch seminariów duchownych – diecezjalnego oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń, a także alumni roku propedeutycznego, którzy na nabożeństwo przyjechali z domu formacyjnego w Łasku-Kolumnie.
>>> Łódź: otwarto hostel dla osób w kryzysie bezdomności, które chcą się usamodzielnić
Droga światła
Pomysłodawcą powstania stacji drogi światła w seminaryjnym ogrodzie był metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś. To pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie archidiecezji. Jak podkreśla ks. dr Jacek Kacprzak, fundatorką siedmiu granitowych bloków jest Wiktoria Szkwarek, mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera archidiecezji łódzkiej.
– Jest to, po seminaryjnej kaplicy pw. Trójcy Świętej, druga z trzech fundacja matki tragicznie zmarłego kapłana. Seminaryjna droga światła, została poświęcona w maju 2019 roku, a więc dokładnie 6 lat temu – podkreślił prorektor WSD w Łodzi.
Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa droga światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.
W Łodzi droga światła nabiera znaczenia ekumenicznego, ponieważ już od siedmiu lat w organizację i przebieg nabożeństwa angażują się przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |