Kochaj Biblię, by słyszeć Boga! – słowo z Jasnej Góry w Tygodniu Biblijnym
– Kochaj Biblię, by słyszeć Boga! – zachęcają z okazji rozpoczynającego się w niedzielę Tygodnia Biblijnego jasnogórscy paulini. Zakonnicy m.in. uczą młodych lectio divina podczas letnich Paulińskich Dni Młodych. A już w czwartek, 11 kwietnia, Jasna Góra włączona zostanie w Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.
W konstytucjach, w radiu, w Internecie…
Także w prawodawstwo Zakonu Paulinów mocno wpisana jest potrzeba gorliwości apostolskiej ujawniającej się szczególnie przez głoszenie słowa Bożego, o czym mówi w art. 3 Konstytucje Zakonu.
Pierwotnie paulini byli zakonem zdecydowanie kontemplacyjnym, z biegiem czasu rozszerzyli swój charyzmat o apostolstwo, działalność duszpasterską. Zezwolenia na głoszenie słowa Bożego udzielił paulinom papież Bonifacy IX w 1401 r. Od XV w. zakonnicy oddawali się duszpasterstwu na większą skalę, pracowali w parafiach, zaczęli głosić rekolekcje i misje parafialne.
Obecnie słowo Boże paulini głoszą także w mediach społecznościowych czy na antenie Radia Jasna Góra. Cotygodniowa audycja „Słowo na niedzielę” emitowana na antenie Radia Jasna Góra o godz. 8.15 jest komentarzem do Liturgii Słowa (powtórka o godz. 21.30).
Jednym z przygotowujących audycję jest o. Marcin Minczyński. Jak podkreśla, słowo Boże jest lampą na drodze do świętości. – Najpierw sam muszę słowa Bożego słuchać, by mieć się czym dzielić z innymi. Pierwszym adresatem np. homilii czy słowa głoszonego w audycji jestem ja sam; słucham, co Bóg pragnie mi powiedzieć, korzystając czasem z różnych pomocy, które pomagają głębiej rozumieć różne kwestie np. Ojców Kościoła czy biblistów. Trzeba pozwolić, by to słowo Boże czytało nasze życie, wtedy staje się drogowskazem – wyjaśnia zakonnik.
Lekturę i rozważania nad Bożym słowem – „Spotkanie z Biblią” – prowadzi też w Radiu Jasna Góra cztery razy w tygodniu teolog ks. dr Sebastian Kępa (pn, wt, czw, pt – godz. 8.30, powtórki – godz. 23.30).
>>> 20 ciekawostek o Biblii, które was naprawdę zaskoczą
Biblia – „tu tętni moje życie”
O tym, że pod tekstem Biblii, który czytam, tętni moje życie, życie podobne do życia Dawida, Abigail, Elżbiety czy Zachariasza – zapewnia o. Marcin Ciechanowski prowadzący od lat Jasnogórskie Dni Skupienia, których motywem przewodnim jest Biblia. Rekolekcje te mają zwrócić uwagę słuchaczy na rolę Pisma Świętego w życiu chrześcijanina.
O tym, że przy Biblii rodzi się prawdziwa relacja z Jezusem, a Boże życie przenika codzienność rodzinną, zawodową i całą egzystencję przekonywali uczestnicy dotychczasowych Jasnogórskich Dni Skupienia. Jedna z uczestniczek, pani Sylwia z Wrocławia przyznała, że szczególnym przesłaniem są dla niej słowa św. Pawła „wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. – Kolokwialnie mówiąc, właśnie to słowo wielokrotnie ratowało mi skórę w takiej ludzkiej bezradności i niewiedzy co robić – podkreśla Sylwia
Uczestnicy Jasnogórskich Dni Skupienia zauważają, że tego rodzaju spotkania są wielką zachętą do głębszego poznawania Pisma Świętego i do życia na co dzień słowem Bożym. Rekolekcje są uniwersalne, może w nich uczestniczyć każdy. Udział jest bezpłatny. Kolejne edycje zaplanowano: 26-28 kwietnia, 10-12 maja, 7-9 czerwca.
Ks. Ciechanowski zachęca, by czytać Biblię, by dać Bogu szansę przemówienia do człowieka i podpowiada, by „czytać, to co jest”, nie wybierać, bo w Piśmie św. nie ma „bardziej i mniej sensownych miejsc, mądrzejszych i głupszych, wszystkie są jednakowo natchnione”.
Dorastać z Biblią
Dla wielu młodych Jasna Góra jest też miejscem zgłębiania Pisma Świętego. O tym, że ze słowem Boże można dorastać przekonują uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbędzie się 11 kwietnia oraz majowych Spotkań Młodych z Biblią, które od 17 lat organizowane są w częstochowskim sanktuarium. Najbliższy taki zjazd planowany jest na 13 maja. Uczestniczyć w nim będą diecezjalni finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem od 28 lat jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
– Czytanie Pisma św. pozwala wczuć się w sytuację pierwszych chrześcijan i zobaczyć jak wymagającym było dla nich życie zgodnie z wolą Boga – mówił ubiegłoroczny finalista z diecezji gliwickiej Adam Sachanek. – W dzisiejszych czasach niestety często wiara staje się czymś, przez co ludzie są wyśmiewani, dlatego muszą wykazać się odwagą. Często już samo uczęszczanie na lekcje religii staje się powodem do odrzucenia przez grupę – zaznaczył Adam.
Jako szczególną formę zażyłości ze słowem Bożym – lectio divina paulini proponują też młodzieży, która gromadzi się na wakacyjnym spotkaniu w ramach Paulińskich Dni Młodych. Głównym ich celem jest ewangelizowanie, ale także integracja młodych. Letnie spotkanie w Leśniowie odbędzie się od 15 do 21 lipca. Zjazd ma formę biwaku namiotowego, łączącego trzy dni rekolekcji i trzy dni rekreacji. Przeżywany jest właśnie w duchu lectio divina, czyli bardzo osobistego czytania Pisma Świętego, w którym chodzi o odczytanie tego, co Bóg mówi indywidualnie do każdego człowieka.
– Młodzi chwalą sobie też ten szczególny czas ciszy; bo nie da się rozważać słowa Bożego w ciągłym hałasie, dlatego też trzy pierwsze dni są trochę spokojniejsze; jest słuchanie słowa Bożego, ale jest też czas na spotkanie sam na sam z Bogiem – mówi o. Adam Kacała.
Z Biblią „dorastają do życia zakonnego i kapłańskiego” paulińscy klerycy. – Praktykujemy lectio divina, czytanie różnych życiowych wydarzeń w kluczu słowa Bożego, jak Bóg do nas mówi – relacjonuje młody zakonnik.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |