fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl
Kodeń: 14 i 15 sierpnia odbędzie się główny odpust [ZAPOWIEDŹ+PROGRAM]
„Matko Nadziei, módl się za nami” – pod tym hasłem już 14 i 15 sierpnia 2025 roku w Kodniu odbędą się centralne uroczystości z okazji odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych wydarzeń maryjnych w Polsce wschodniej, przyciągające co roku tysiące pielgrzymów z kraju i z zagranicy.
W 1927 r. opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. tamtejsza świątynia uzyskała tytuł bazyliki mniejszej.
Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.
Pierwszy dzień odpustu – 14 sierpnia (czwartek)
O godzinie 9.00 na placu przed bazyliką powitani zostaną uczestnicy XVII Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej – to wydarzenie, które łączy modlitwę z patriotyzmem.
O 12.00 odbędzie się uroczysta msza święta z homilią na rozpoczęcie uroczystości odpustowych. W godzinach popołudniowych i wieczorem będzie można włączyć się w modlitwy pasyjne, maryjne i wspólnotowe:
- 16.00 – droga krzyżowa na kalwarii
- 17.00 – nieszpory maryjne w bazylice
- 17.45 – procesja maryjna z bazyliki na kalwarię
- 18.00 – suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka, ordynariusza diecezji drohiczyńskiej.
Wieczorem, o 20.00, rozpocznie się pełna światła i modlitwy procesja różańcowa, a o 21.00 zaplanowano Apel Maryjny Podlasia (kalwaria).
Zwieńczeniem dnia będzie koncert i uwielbienie prowadzone przez Magdę Anioł.

Uroczystości centralne – 15 sierpnia (piątek)
Już o północy na kalwarii sprawowana będzie pasterka maryjna.
Dalszy plan przedstawia się następująco:
- 5.30 – godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w bazylice
- 6.00 i 8.00 – msze święte z homilią o. Pawła Tomysa OMI
- 9:00 – koronka do Miłosierdzia Bożego
- 9.30 – msza św. z udziałem Przyjaciół Misji Oblackich
- 11.45 – procesja eucharystyczna z kalwarii na plac przed bazyliką.
Główna suma odpustowa rozpocznie się o godzinie 12.00. Sprawowana będzie w intencji wszystkich pielgrzymów. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Kazimierz Gurda – ordynariusz diecezji siedleckiej. Uroczystość transmitowana będzie przez Katolickie Radio Podlasie i TV Faro, co umożliwi duchową obecność również osobom, które nie mogą dotrzeć do Kodnia osobiście.
Po zakończeniu liturgii nastąpi poświęcenie ziół i procesja z kalwarii do bazyliki, co jest nawiązaniem do tradycyjnego, ludowego wymiaru Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Maryi jako patronki urodzajów.
Popołudniowe punkty programu:
- 16.30 – nieszpory maryjne
- 17:00 – msza św. w bazylice
- 20.30 – różaniec w bazylice
- 21.00 – Apel Maryjny z zawierzeniem się cudownemu obrazowi Matki Bożej Kodeńskiej – moment zakończenia uroczystości.
Sakrament pokuty
Przez cały czas trwania odpustu kapłani będą posługiwać w konfesjonałach. Spowiedź odbywać się będzie:
- w czwartek 14 sierpnia: od 14.00 do 17.00 w Ogrodzie Rajskim i od 17:30 do 23:45 na kalwarii
- piątek 15 sierpnia: od 6.00 i od 9.00 w bazylice i na kalwarii.

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kodniu to czas łaski, odnowy, pojednania, ale też wspólnego doświadczenia wiary. Do kodeńskiego sanktuarium pielgrzymi przybędą pieszo, na rolkach, na rowerach, konno, na motorach oraz innymi środkami transportu. Dołącz do nich. Zapraszamy!
Pełen program:

Tekst: Karolina Binek na podstawie oficjalnego plakatu
fot. Paweł Gomulak OMI/Anna Gorzelana/misyjne.pl
Kodeń n. Bugiem
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |
„Bieg do Maryi to piękna sprawa” – pielgrzymki biegowe na Jasną Górę
Argentyna: społeczne tło pontyfikatu Franciszka [ROZMOWA/MISYJNE DROGI]
Przyjechali do Rzymu, bo wierzą, że „Kościół młodych” nadal żyje





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny