fot. Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Kodeń: po raz dziewiętnasty odbył się Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny

Kalwaria Kodeńska znów stała się przestrzenią spotkania, muzyki i integracji. W Kodniu 18 czerwca odbył się XIX Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. W wydarzeniu uczestniczyły osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie, terapeuci oraz przedstawiciele placówek pomocowych z regionu.

Jak opowiada zaangażowany we współorganizowanie spotkania proboszcz miejsca, o. Michał Hadrich OMI: – W wydarzeniu od lat bierze udział około 30 uczestników, czyli placówek. Są to między innymi domy pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, ochronek i ośrodków specjalnych – tłumaczy proboszcz Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Kodeńskiej.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Festiwal od lat ma charakter pozakonkursowy. Nie wybiera się zwycięzców i nie przyznaje miejsc. – Każdy z domów i każda z placówek zaprezentowały się na swój sposób. Były pantomimy, scenki i inne formy artystycznego wyrazu – mówi o. Michał Hadrich OMI.  W centrum wydarzenia jest człowiek, jego obecność, wysiłek i radość z występu. Celem Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego jest stworzenie przestrzeni, w której każdy może zostać zauważony i przyjęty.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Po części artystycznej uczestnicy wzięli udział w pikniku integracyjnym. Był to czas rozmów, odpoczynku i dalszego budowania relacji. W spotkaniu uczestniczyli również sponsorzy, którzy wsparli organizację festiwalu. Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kodniu. W przygotowanie wydarzenia zaangażowali się także Wójt Gminy Kodeń, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej udostępnili teren Kalwarii Kodeńskiej i współorganizowali spotkanie.

W Kodniu odbywa się wiele wydarzeń łączących wymiar religijny, społeczny i integracyjny. Jak opowiada proboszcz miejsca, kilka miesięcy temu odbyła się tam trzecia pielgrzymka pracowników domów pomocy społecznej, w której wzięło udział ok.1000 osób. Niedawno do sanktuarium przybyli także leśnicy. Przed Kodniem w najbliższej przyszłości kolejne wydarzenia: Diecezjalny Odpust Chorych przypadający 2 lipca oraz tradycyjny Jarmark Sapieżyński.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze