fot. Michał Jóźwiak

Kodeń: zakończenie uroczystości odpustowych

W sanktuarium Matki Bożej w Kodniu zakończyły się uroczystości odpustowe oraz obchody z okazji 500-lecia istnienia parafii.

Już wczoraj, 14 sierpnia, w Kodniu nad Bugiem tysiące pielgrzymów z całej Polski uczestniczyło w procesji maryjnej z bazyliki na kalwarię, gdzie została odprawiona suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.

Biskup siedlecki w swojej homilii zwrócił uwagę na to jak ważna jest Maryja w historii zbawienia. – W liturgii godzin, czy w litanii loretańskiej Matka Boża określana jest mianem Arki Przymierza – zauważył bp Gurda. O północy została odprawiona pasterka maryjna, której przewodniczył Prowincjał misjonarzy oblatów, o. Paweł Zając OMI. Następnie wierni uczestniczyli w nocnym czuwaniu. Rankiem, o godz. 5:30, odśpiewano w bazylice Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, o godz. 9.30 Przyjaciele Misji Oblackich mieli okazję uczestniczyć we Mszy św., którą koncereblowali misjonarze oblaci z Turkmenistanu, Syberii, Madagaskaru, czy Ukrainy. W południe na kalwarii pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka została oprawiona suma odpustowa, w której uczestniczyło kilka tysięcy wiernych. Biskup Sawczuk zwrócił uwagę, że na przestrzeni wielu lat okoliczni mieszkańcy swoje sprawy powierzali Matce Bożej. To był ich ratunek także w okresie rusyfikacji. – Cierpiała i kultura narodowa, cierpiała też religijność tutejszego ludu, szczególnie unitów, traktowanych jak prawosławna własność. Nie tak łatwo jednak było zawładnąć duszą ludzi kochających Boga, swoje świątynie i swoją Ojczyznę, bardziej niż swoje życie. Warto to podkreślić, że siłę czerpał udręczony lud od swojej Niebieskiej Matki, przybywając – często potajemnie, ale zawsze wołany potrzebą serca – tu do Kodnia- powiedział w homilii bp Sawczuk. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie ziół.

Przy okazji odpustu pielgrzymi mogli się zapisać do grona Przyjaciół Misji lub prenumeratorów dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”, a także nabyć pamiątki z misji, wspierając w ten sposób ten szlachetny cel.

W godzinach wieczornych pielgrzymi uczestniczyli w różańcu, który zakończył się Apelem Maryjnym Podlasia i zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Kodeń nad Bugiem był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i w 1511 r. uzyskali od Zygmunta Starego przywilej budowy zamku i założenia miasta. W 1513 r. Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje. W XVII w. potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha doznał uzdrowienia w trakcie Mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie, przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 r. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to oblaci wzięli sanktuarium pod opiekę, i umieszczony jest w ołtarzu głównym. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł kościół św. Anny do godności bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015) w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela.

Galeria (9 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze