Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na Jasnej Górze, z udziałem tysięcy wiernych, rozpoczęła się suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Przedpołudniowa msza św. jest głównym punktem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W tradycji polskiego Kościoła uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest także jako święto Matki Bożej Zielnej. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Szczególnie uroczyście obchodzone jest na Jasnej Górze, gdzie co roku uczestniczą w nim tłumy wiernych, z których wielu przybywa do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach.

Abp Pennacchio na początku mszy przekazał wszystkim błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosił o modlitwę w intencjach Ojca Świętego. „Pozdrawiam wszystkich, którzy zgromadzili się dziś w domu Matki Bożej Częstochowskiej, aby w środku lata i wakacji być przy Niej i dzielić z Nią radość spotkania z Synem w Niebie” – powiedział nuncjusz. Szczególnie dziękował tym, którzy podjęli trud pieszego pielgrzymowania do Częstochowy.

Witający zgromadzonych wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Pragniemy dziękować Bogu za pośrednictwem Maryi za dar wolności. Dziękując zaś chcemy ciągle na nowo przypominać sobie, że wolność jest wielkim darem, ale także jest nie mniejszym zadaniem” – powiedział, przytaczając słowa papieża Jana Pawła II.

„Wdzięczni za dar wolności, nie chcemy ślepo przyjmować modelu wolności proponowanej przez ludzkie prawodawstwa, ale w szkole jasnogórskiej Maryi pragniemy uczyć się wolności kształtowanej przez Chrystusową Ewangelię, poprzez dekalog streszczony w przykazaniach miłości Boga i bliźniego” – powiedział o. Lukoszek.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze