Kolbuszowa: trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej
Od 14 do 21 września 2024 r. w diecezji rzeszowskiej trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Jednym z miejsc, które nawiedzają relikwie Samarytan z Markowej jest kolegiata kolbuszowska pw. Wszystkich Świętych. Eucharystii w tym miejscu przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Relikwie do kościoła parafialnego w Kolbuszowej wprowadził proboszcz parafii, ks. Lucjan Szumierz, który również powitał zebranych w świątyni. Następnie małżeństwo z pięciorgiem dzieci, przedstawiciele parafii, powitali relikwie błogosławionych, powierzając w modlitwie towarzyszące im i zebranych w kościele intencje. Obecni w kolegiacie wysłuchali życiorysu i historii męczeństwa Rodziny Ulmów. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, w koncelebrze wzięło udział 9 kapłanów, a pośród nich ks. Nikodem Rybczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele dekanatów: Kolbuszowa-Wschód, Kolbuszowa-Zachód i Głogów Małopolski.
>>> Czy rodzina Ulmów będzie kanonizowana? [ROZMOWA]
Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski, który na początku powiedział, że peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej kończy ogólnopolską peregrynację Samarytan z Markowej, która odbywała się przez ostatni rok. Bp Białogłowski mówił, że Józef Ulma i Wiktoria Niemczak drogę do świętości rozpoczęli w swoich rodzinnych domach. Nawiązując do pieśni ku czci błogosławionych powiedział, że Ulmowie charakteryzowali się pobożnością wypływającą z lektury Pisma Świętego, gorliwym życiem chrześcijańskim i heroizmem, z jakim podejmowali odpowiedzialność za swoje życie i działanie.
Życie rodziny Ulmów było skromne, ale bardzo gorliwe. Wspólna modlitwa, niedzielna msza św., troska o siebie, aby sobie pomagać i myśl, by pozyskiwać nowe umiejętności – to charakterystyka męczenników z Markowej. Wartości domów rodzinnych Wiktorii i Józefa przekładały się na ich wspólny dom i rodzinę, którą założyli.
Szczególne miejsce w domu Ulmów zajmowało Pismo Święte, które, jak zaznaczają świadkowie, w dniu ich męczeństwa, leżało na stole w ich domu i było otwarte na fragmencie Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie. Ulmowie byli ludźmi, którzy umiłowali modlitwę różańcową, co wyrażało się m.in. w przynależności do róż różańcowych. Biskup podkreślił, że dom Ulmów był domem modlitwy, serdecznej atmosfery, zgody, wzajemnego szacunku i troski. Biskup zaznaczył, że od bł. Rodziny Ulmów można się uczyć m.in. żywej modlitwy, także tej wspólnotowej i rodzinnej, świętowania niedzieli, traktowanej jako dzień święty oraz miłości bliźniego.
Podczas mszy św., ofiarowanej w intencji rodzin, odbył się obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, błogosławieństwa matek w stanie błogosławionym oraz dzieci. Relikwie bł. Rodziny Ulmów 19 i 20 września nawiedzą parafię pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie oraz 20 i 21 września rzeszowską katedrę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |