fot. EPA/JOSE JACOME

Kolejne diecezje znoszą dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odwołał z dniem 6 czerwca ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej – informuje jego sekretarz ks. dr Tomasz Wojtal.

Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu”. „W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej” – wskazał metropolita katowicki i zachęcił wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca), i do pełnego uczestnictwa we mszy świętej – z przyjęciem komunii.

abp Wiktor Skworc

Przypomniał, że podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw, które zostają przywrócone zgodnie z kalendarzem liturgicznym i parafialną tradycją, należy z najwyższą troską zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa – z wyjątkiem celebransa – oraz dezynfekcji powierzchni.

Możliwe procesje na Boże Ciało?

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Metropolita katowicki zalecił ich organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami, bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne.

fot. EPA/MATTEO BAZZI

Diecezja włocławska

W związku ze zniesieniem przez władze państwowe obostrzeń dotyczących limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, z dniem 30 maja 2020 r. biskup włocławski Wiesław Mering odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Odwołanie dyspensy ma związek z ogłoszoną 27 maja przez rząd decyzją o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym. Decyzja jest także odpowiedzią na zachętę Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, skierowaną do biskupów diecezjalnych, o zniesienie dyspensy, gdyż ustały powody, dla których została udzielona.

Podobnych decyzji, w najbliższym czasie, należy spodziewać się także w innych diecezjach. Informacje znaleźć można na stronach internetowych kurii diecezjalnych.

Zobacz także
Wasze komentarze