Kolejne pielgrzymki dotrą w najbliższych dniach na Jasną Górę
140 cyklistów będzie w sierpniu pielgrzymować na Jasną Górę w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej – mówi komandor grupy warszawskarowerowa.pl Cezary Konopacki.
Pielgrzymi będą podzieleni na dwie 70-osobowe grupy. Pierwsza grupa wyruszy 11 sierpnia ze Świątyni Opatrzności Bożej, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia. Druga grupa wyruszy 22 sierpnia z parafii św. Łukasza na Jelonkach w Warszawie, a na Jasną Górę dotrze inną trasą 26 sierpnia. W pielgrzymce mogą wziąć udział zarówno osoby zaszczepione, jak i nie zaszczepione. – Noclegi tak jak w ubiegłym roku będą pod namiotem, przy czym w jednym namiocie może przebywać wyłącznie jedna osoba. Ograniczenie to nie dotyczy rodzin – zastrzegł Konopacki.
W pielgrzymce może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach, by dziennie pokonać na rowerze dystans 60-90 km. – W ciągu dnia robimy oczywiście od 4 do 6 postojów, które wynikają z programu pielgrzymki, ale też z potrzeby odpoczynku – wyjaśnił. Pielgrzymi mogą być w różnym wieku, warunkiem jest „dyspozycja duchowa i odpowiedni stan zdrowia”. „W tym roku najstarszy zapisany uczestnik ma 80 lat, ale w poprzednich latach zdarzały się osoby starsze. Warunkiem jest, że każdy niepełnoletni pielgrzym musi mieć kartę rowerową. Poruszamy się po drogach publicznych bez zamknięcia pasa ruchu. Tym samym jesteśmy normalnymi uczestnikami ruchu drogowego i – jak wynika z kodeksu – najmłodsi muszą mieć kartę rowerową. Często otrzymujemy wsparcie w postaci asysty lokalnych jednostek Policji” – zaznaczył.
Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości
To była oddolna inicjatywa. Grupa maturzystów, w większości ministrantów, postanowiła podziękować za lata nauki i egzaminy. Z pomocą katechety absolwenci Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku wybrali #JasnaGóra. Niektórzy są tu po raz pierwszy.-To dobry pomysł-mówią o pielgrzymce pic.twitter.com/7SQB8DdJEL
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) June 17, 2021
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski, zwraca uwagę, że ubiegłoroczny rok był bardzo trudny, jeśli chodzi o walkę z alkoholizmem. Mimo zamknięcia lokali gastronomicznych i utrudnień w organizowaniu imprez masowych, w tym wesel, spożycie alkoholu było bardzo duże. – Jeśli przychodzą sytuacje kryzysowe – mówi bp Bronakowski – a taką sytuacją była bez wątpienia pandemia, to zawsze występuje zwiększona ilość spożycia alkoholu. W ubiegłym roku, jak podają media, Polacy wydali na alkohol prawie 40 mld zł. To jest ogromna suma, za którą można by kupić około 100 tys. mieszkań średniej wartości. Ta suma powinna mobilizować, byśmy podjęli konkretne kroki, aby sytuację uzdrowić.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |