Minister zdrowia Łukasz Szumowski, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego

Z udziałem premiera rozpoczęło się o godz. 11 kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednym z tematów obrad jest kwestia powrotu Polaków do kraju.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

>>> NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [14 marca]. 16 nowych przypadków; łącznie 84 zakażonych

Jak wrócą?

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował przed rozpoczęciem posiedzenia zespołu, że będzie się on zajmował m.in. omówieniem kwestii powrotu Polaków, którzy są poza granicami kraju w dalszych odległościach. „Czyli takich, których nie można pokonać transportem kołowym. Chcemy zorganizować specjalne połączenia lotnicze, czarterowe w tym zakresie, aby Polacy, którzy są za granicą w łatwiejszy sposób mogli wrócić na teren kraju, albo na teren Europy” – powiedział Müller. Jak dodał informacje, o podjętych decyzjach w tej sprawie będą komunikowane po zakończeniu posiedzenia zespołu.

Müller powiedział też, że rząd przedstawi pakiet rozwiązań, nie tylko dla przedsiębiorców, dotyczący kryzysu, który mamy ze względu na epidemię. – Ten pakiet rozwiązań będziemy w ciągu najbliższych dni przedstawiać, chcemy go skomponować w całości – zapowiedział.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/ Paweł Supernak

Dodał, że w tej chwili wszystkie resorty pracują na pełnych obrotach, aby analizować sytuację, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna. – I taki pakiet rozwiązań będziemy przedstawiać, bo zdajemy sobie sprawę, że to jest sytuacja, która nie miała miejsca jeszcze w najnowszej historii Polski – podkreślił rzecznik rządu.

Nie chciał mówić o szczegółach pakietu, bo – dodał – „wszystko musi być dopracowane”. – Dbamy o to, by nie wprowadzać w obieg publiczny informacji, które nie są potwierdzone, dlatego też z pełną odpowiedzialnością przedstawimy ten pakiet w całości – podkreślił Müller.

Ważne, niezbędne decyzje

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany w sobotę w Polsat News, czy po sobotnim spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego można się spodziewać decyzji kluczowych dla naszego społeczeństwa, odparł, że w piątek podjęto „bardzo daleko idące decyzje mające wpływ na życie Polaków”. – To było niezbędne, wywołane potrzebami i wyzwaniami, z którymi się teraz mierzymy – dodał.

>>> GIS zapewnia. Nie ma dowodów, że koronawirus przenosi się przez żywność 

– Myślę, że tak daleko idących decyzji nie będzie. W tych dniach musimy się skupić na wdrażaniu wszystkich procedur i rozwiązywaniu problemów, które się z tym wiążą. Pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji – oświadczył szef KPRM.

W ostatnich dniach zapadły też decyzje o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

W sobotę rano resort zdrowia potwierdził kolejne przypadki zarażenia koronawirusem – łącznie liczba chorych wzrosła do 84 osób. Dwie z zakażonych osób zmarły.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze