fot. EPA/ABIR ABDULLAH

Kolejni uchodźcy skorzystają z korytarzy humanitarnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Grupa 24 uchodźców z Syrii przybędzie dziś wieczorem do Paryża w ramach korytarza humanitarnego. 7 rodzin, które znajdą schronienie we Francji, przebywało dotąd w Libanie, gdzie uciekły z powodu wojny w ojczyźnie.

To już trzynasta grupa uchodźców, która przybędzie do Francji dzięki korytarzowi humanitarnemu koordynowanemu przez Wspólnotę Sant’Egidio. Wśród 24 wyselekcjonowanych osób aż 11 to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. We Francji zaopiekuje się nimi Wspólnota Sant’Egidio i protestancka Fédération d’Entraide. Po przylocie do Paryża, poszczególne rodziny zostaną przydzielone do parafii na terenie różnych diecezji, które zechciały zaopiekować się nimi. W Libanie sytuacja uchodźców jest bardzo trudna, także dzieci, o czym opowiadał film „Kafarnaum”.


Ich przybycie i opieka nad nimi jest przygotowywane i realizowane w oparciu o porozumienie podpisane przez francuski rząd, Wspólnotę Sant’Egidio, francuski episkopat, Caritas France i protestancką Fédération d’Entraide. Porozumienie to, zawarte w kwietniu 2017 r. dotyczy przyjmowania w ramach tzw. korytarza humanitarnego uchodźców przebywających w Libanie. Porozumienie to zakłada przyjęcie do Francji w sumie 500 uchodźców i daje pierwszeństwo osobom szczególnie narażonym na krzywdę: samotnym matkom, kobietom w ciąży, rodzinom z małymi dziećmi, osobom niepełnosprawnym, starszym i schorowanym, a także ofiarom tortur i nadużyć.  Do tej pory w ramach korytarza humanitarnego przyjęto we Francji 267 osób: 67 rodzin i 8 osób samotnych. Wśród nich aż 222 osoby to Syryjczycy, 47 to obywatele Iraku a 18 – przebywający w Syrii Palestyńczycy. Ponad 120 z nich nie miało ukończonego 18 roku życia w momencie przyjazdu do Francji. Zostali przyjęci na terenie 34 francuskich departamentów, dzięki pomocy m.in. 1,3 tys. wolontariuszy.

Zobacz także
Wasze komentarze