bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski, fot. Adalbertus/ Wikimedia

Harcerscy seniorzy wspominają bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Harcerscy seniorzy kręgu seniorów „Jantar” Związku Harcerstwa Polskiego działającym przy Bałtyckim Pułku Morskim wspominali bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego podczas spotkania w Laboratorium Kultury Adebar, znajdującego się w zabytkowym ratuszu obok konkatedry WNMP. Harcerze każde spotkanie rozpoczynają Modlitwą Harcerską.

Polscy harcerze otaczają szczególną czcią bł. Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, który w czasie pokoju gorliwie wychowywał młode pokolenie. Bł. Wincenty Frelichowski ur. się w 1913 r. w Chełmży. Od najmłodszych lat działał w harcerstwie. Pełnił funkcje drużynowego, zastępowego, a także komendanta. W 1939 r. aresztowany został przez Niemców i przewieziony do Dachau. W obozie pomagał słabszym i chorym. Tam zaraził się tyfusem plamistym i zmarł. Jan Paweł II beatyfikował go 7 czerwca 1999 r. w Toruniu. W 2003 r. bł. Frelichowski został ogłoszony patronem harcerstwa polskiego, Błogosławionemu dedykowany został ołtarz, który poświęcili bp Andrzej Suski i bp Ignacy Jeż na toruńskim lotnisku w dniu jego beatyfikacji.

Zofia Żołnierowicz, która zapewnia oprawę muzyczną harcerskich spotkań przypomniała ogólnopolski zlot, który odbył się w Toruniu, a tematem było zapoznanie się z biografią bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. – Zwiedzaliśmy wtedy Chełmżę – miejscowość, w której mieszkał bł. Frelichowski i uczestniczyliśmy w uroczystości poświęcenia ołtarza ku Jego czci, modliliśmy się w bazylice Wniebowzięcia NMP – mówiła Żołnierowicz. Komendantem kręgu seniorów „Jantar” Związku Harcerstwa Polskiego jest Janina Sienkiewicz.

Fot. YouTube

Związek działa od 18. lat. – Staramy się kultywować tradycję harcerską według starych zasad jeszcze przedwojennych, co nam się do tej pory udaje – powiedziała komendant Sienkiewicz, podkreślając, że patronem harcerzy polskich jest bł. Wincenty Frelichowski oraz to, że od około 8. lat śpiewają piękną Modlitwę Harcerską. – Każde spotkanie rozpoczynamy śpiewem i kończymy śpiewem, spotkania nasze są takie jak było kiedyś na zbiórkach czyli na przemian śpiew i gawęda.

>>> Harcerze wspominali swojego patrona – bł. ks. S. W. Frelichowskiego

Janina Sienkiewicz ma 80 lat, jest emerytowanym pedagogiem, była dyrektorem Domu Kultury, pracowała w szkole ucząc przedmiotów artystycznych i języka polskiego. Jest prababcią, babcią, wdową. Urodziła się w Warszawie, pochodzi z rodziny AK-owców. Jej rodzina musiała emigrować z Warszawy i przeniosła się do Słupska. W tym mieście w 1947 roku mieszkańcami byli w 80. procentach warszawiacy. – To oni – byli powstańcy – postawili pomnik Powstańców Warszawy, który stoi w Słupsku do dzisiaj. Ja się dziwię, że przewodnicy o tym nie mówią, a szkoda – wyznała pani komendant. Podczas spotkania wspominano historię Kołobrzegu, na podstawie książki „Przyszliśmy do ciebie morze” Kazimierza Ratajczyka. Gościem był wicestarosta kołobrzeski Jacek Kuś.

Modlitwa Harcerska, którą harcerze seniorzy wykonują podczas spotkań i zlotów zawiera trzy zwrotki i refren. Modlitwa zaczyna się: O Panie Boże, Ojcze nasz, W opiece swej nas miej. Harcerskich serc Ty drgnienia znasz, Nam pomóc zawsze chciej. Refren: Wszak Ciebie i Ojczyznę, Miłując chcemy żyć. Harcerskim prawom życia dnia, Wiernymi zawsze być.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze