fot. herbertiada.pl

Kołobrzeg: ruszyła „Herbertiada”

Pierwsza część tegorocznej XXIV „Herbertiady”, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu rozpoczęła się 19 sierpnia w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Organizatorem kulturalnego wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

We wrześniu poetyckie wydarzenie obejmować będzie obok części artystycznej przede wszystkim konkurs na interpretację wierszy wybitnego poety. „Herbertiada” propaguje twórczość Zbigniewa Herberta, laureata ponad 20 nagród literackich, nominowanego też dwa razy do Nagrody Nobla. Organizatorzy przygotowali foldery, w których o poezji wielkiego Poety napisał Wojciech Czaplewski – nauczyciel, filozof, poeta i publicysta.

Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia była siostrzenica Zbigniewa Herberta Beata Lechnio, która otworzyła przegląd, a na „Herbertiadzie” była po raz pierwszy. Imprezę prowadziła aktorka Katarzyna Zawadzka.

Beata Lechnio powiedziała, że do Kołobrzegu przyjeżdżała jej mama Halina Herbert – Żebrowska oraz brat Rafał Żebrowski. – Dla mamy przyjazd na „Herbertiadę” był oczekiwanym świętem, z racji nie tylko wysokiego poziomu ale również z powodu familijnej atmosfery tych spotkań i możliwości zobaczenia się z ludźmi, których darzyła ogromną sympatią panią Kasię i Jacka Pechmanów. Mamę cieszył również udział młodzieży w „Herbertiadzie” i bardzo chętnie spotykała się z uczestnikami konkursu recytatorskiego – mówiła siostrzenica Zbigniewa Herberta.

Beata Lechnio przypomniała, że idea ogłoszenia roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta w dziesiątą rocznicę śmierci zrodziła się w Kołobrzegu. – Bardzo się cieszę, że w Kołobrzegu pokochano twórczość mojego wujka Zbyszka – wyznała siostrzenica Poety, dodając: – Śmiało można powiedzieć, że Kołobrzeg od 2000 roku stał się stolicą poezji Zbigniewa Herberta – podkreśliła Beata Lechnio.

Aktorka Katarzyna Zawadzka, prowadząca imprezę przeczytała list siostrzeńca Księcia Poetów, dr. Rafała Żebrowskiego, natomiast inicjatorka „Herbertiady” Katarzyna Pechman odczytała list Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W artystycznej odsłonie „Herbertiady” widzowie obejrzeli kameralny spektakl pt. „Kołatka”, który powstał na wierszach Zbigniewa Herberta z różnych okresów jego twórczości. Dominowały tu rozważania Pana Cogito, które także dziś brzmią aktualnie.

W spektaklu „Kołatka” wystąpił aktor Andrzej Mastalerz, któremu towarzyszyła aktorka Paulina Kinaszewska. W spektaklu zabrzmiała tradycyjna muzyka ludowa w aranżacjach przygotowanych przez Kinaszewską.

>>> Ks. Luter: kontekst chrześcijański był dla niego zawsze ważny. 94. rocznica urodzin Herberta

Wydarzeniem towarzyszącym „Herbertiadzie” jest wystawa rysunków Bernarda Homziuka, rysownika, animatora kultury, absolwenta IWA UMCS, wieloletniego pracownika dydaktyczno-naukowy w ISP na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Prace powstały z inspiracji wierszami Zbigniewa Herberta.

„Herbertiada” to jedyne cykliczne i interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne w Polsce, którego najważniejszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o osobie i dorobku twórczym Zbigniewa Herberta poprzez prezentację programów artystycznych inspirowanych osobą i dziełami poety z udziałem zarówno uznanych, legitymujących się doświadczeniem scenicznym, jak i młodych debiutujących artystów. Integralnym elementem „Herbertiady” są warsztaty i konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

fot. herbertiada.pl

Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna jest organizatorem wielu kulturalnych przedsięwzięć m.in.: Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” czy Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego. Za swoją działalność w ub. roku otrzymało m.in. Nagrodę Małego Feniksa 2022.

Katolicka Inicjatywa Kulturalna powstała w 2007 r. zrzesza kołobrzeżan rozumiejących potrzebę „pracy u podstaw” w dziedzinie ducha – napisano na stronie stowarzyszenia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem poetyckim objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Oficjalnym Partnerem „Herbertiady” jest Polska Fundacja Narodowa, a partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze