Gustavo Francisco Petro Urrego Fot. wikipedia / En Tacones Tv – Carol Fior Pérez – La política del Amor, Documental de Gustavo Petro, candidato a la presidencia por el Pacto Histórico, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117991578

Kolumbia: Kościół liczy na sukces rozmów pokojowych

Kościół katolicki w Kolumbii powitał z zadowoleniem tymczasowe zawieszenie broni między lewicową partyzantką Wojskiem Wyzwolenia Narodowego (ELN) a państwem. Episkopat tego kraju wydał 5 sierpnia oświadczenie, w którym wyraził nadzieję, że decyzja ta doprowadzi do postępu w toczących się rozmowach pokojowych.

Jednocześnie biskupi wezwali strony do dalszych wysiłków na rzecz ostatecznego zakończenia działań wojennych. Obu stronom Kościół życzy „jak najlepszych wyników i dużo wytrwałości, aby dialog społeczny położył podwaliny pod upragniony pokój” – czytamy w dokumencie biskupim.

Zapowiedziane w czerwcu zawieszenie broni między ELN a państwem weszło w życie w ubiegłym tygodniu. Poprzedziły je wielomiesięczne pertraktacje. Oczekuje się, że wstrzymanie działań zbrojnych zakończy trwający od dziesięcioleci konflikt między obiema stronami i przekształci się w trwały pokój. Przestrzeganie tego procesu mają śledzić przedstawiciele ONZ i Kościoła.

>>> Salwador: Kościół rozpoczął kolejny proces kanonizacyjny męczenników w tym kraju

Lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Petro, który sprawuje swój urząd dokładnie od roku (od 7 sierpnia 2022), za główne zadanie swojej prezydentury uznał wdrożenie strategii pokojowej przez rozmowy ze wszystkimi grupami zbrojnymi w kraju. Po zawarciu porozumienia z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) w 2016 ELN jest obecnie największym aktywnym ugrupowaniem partyzanckim w kraju, odpowiedzialnym za dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych trwającego od dziesięcioleci konfliktu zbrojnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze