fot. EPA/KENZO TRIBOUILLARD

Komisja Europejska zmienia zdanie: jednak będzie wysłannik ds. wolności religijnej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Postanowiliśmy odnowić funkcję specjalnego wysłannika ds. promocji wolności religijnej i przekonań poza granicami Unii Europejskiej – informuje wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Tym samym Komisja Europejska ugięła się pod presją krytyki, z jaką spotkała się po tym, jak po wygaśnięciu w grudniu 2019 r. mandatu poprzedniego wysłannika, postanowiła nie mianować już jego następcy. Schinas dodał, że bliska już nominacja nowego wysłannika ukazuje determinację władz Komisji w „zapewnieniu, że prawa wszystkich religii i przekonań będą szanowane na całym świecie”.

fot. Pexels

Urząd specjalnego wysłannika ds. promocji wolności religijnej i przekonań poza granicami Unii Europejskiej został utworzony w 2016 r. przez ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. Funkcję tę pełnił Ján Figeľ ze Słowacji. Jego mandat był kilkakrotnie przedłużany, ale wygasł z chwilą rozpoczęcia urzędowania nowej Komisji Europejskiej pod koniec 2019 r. i nie został przedłużony. Miała o tym zdecydować komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen.

Przypominamy >>> Wiceszef MSZ: Prześladowania religijne to duży problem. Problem, który rośnie [ROZMOWA]

Z krytyką wystąpili m.in. przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Europejskiej Konferencji Rabinów, naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt, Centrum Dokumentacji Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC), chrześcijańska organizacja praw człowieka ADF, europosłowie Austrii oraz Niemiec, a także 135 posłów do niemieckiego Bundestagu, którzy podpisali się 9 lipca pod ponadpartyjną inicjatywą na rzecz kontynuacji prac urzędu specjalnego wysłannika.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, fot. EPA/KENZO TRIBOUILLARD

Przeczytaj też >>> Czarna lista: 14 krajów, które rażąco łamią wolność religijną

Zobacz także
Wasze komentarze