Fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Komitet Czerwonego Krzyża: 23 tys. osób zaginionych w rosyjsko-ukraińskim konflikcie

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża chce ustalić los 23 tys. osób zaginionych w rosyjsko-ukraińskim konflikcie. Ich rodziny nie mają o nich żadnych wiadomości z powodu pojmania, śmierci lub utraty kontaktu – poinformowano w komunikacie MKCK.

„Dwa lata po eskalacji konfliktu zbrojnego, potrzeby humanitarne rosną, również milionów osób na uchodźstwie, czy to wewnątrz, czy poza granicami krajów-stron konfliktu” – napisano w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Jak podano, do końca stycznia 2024 r., MKCK, wspólnie z organizacjami krajowymi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Ukrainie, Rosji i innych krajach, pomogło 8 tys. rodzin otrzymać informację o losie lub miejscu pobytu ich poszukiwanych bliskich. Przez ostatnie dwa lata MKCK otrzymało ponad 115 tys. zapytań przez telefon, on-line, listy lub podczas wizyt osobistych od rodzin – zarówno z Ukrainy, jak i Rosji – szukających swoich zaginionych bliskich.

W komunikacie przypomniano, że ustanowione w marcu 2022 r. Biuro Centralnej Agencji Poszukiwań (CTA-B) pracuje ze stronami konfliktu, aby zapobiec zaginięciom i wspierać rodziny szukające swoich bliskich po obu stronach frontu. Zgodnie z Konwencjami Genewskimi, zarówno rosyjskie jak i ukraińskie władze stworzyły Krajowe Biura Informacji (KIB), zajmujące się zbieraniem i przekazywaniem informacji w sprawie osób chronionych (takich tak jeńcy wojenni lub zatrzymani cywile), którzy są w rękach stron konfliktu.

Konwencje Genewskie

Działając jako neutralny pośrednik pomiędzy Rosją a Ukrainą, CTA-B zbiera, centralizuje, chroni i przekazuje te informacje między stronami. Konwencje Genewskie zakładają, że strony konfliktu informują MKCK o wszystkich osobach chronionych znajdujących się pod ich kontrolą – napisano.

MKCK współpracuje z partnerami z Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z około 50 krajów, by pomagać rodzinom zaginionych lub jeńców wojennych. Jednocześnie wspiera strony międzynarodowego konfliktu zbrojnego w wypełnianiu swoich zobowiązań prawnych związanych z odzyskaniem, identyfikacją, przekazaniem i repatriacją szczątków ludzkich, włączając w to odgrywanie roli neutralnego pośrednika, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

„Międzynarodowe prawo humanitarne zapewnia prawo rodzin do wiedzy o losie i miejscu pobytu poszukiwanych przez nich bliskich. Każda strona międzynarodowego konfliktu zbrojnego ma obowiązek zapobiegania zaginięciom, oraz zapewniania, że bliscy są poinformowani o ich losie. Osoby, które są zatrzymane przez stronę konfliktu, muszą być traktowane humanitarnie, a ze szczątkami należy się obchodzić z należytym szacunkiem” – podkreślono w komunikacie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze