Komitet episkopatów UE: ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji
Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani europejska konwencja praw człowieka nie przewidują prawa do aborcji – zaznaczono w liście komitetu stałego episkopatów UE do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli w sprawie rezolucji z 26 listopada 2020 r.
List z 22 lutego 2021 r. przewodniczącego Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp. Jean-Claude Hollericha i jego członków jest „wyrazem niepokoju wobec niektórych kwestii zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 r., dotyczącej prawa do aborcji w Polsce” – stwierdzono w komunikacie. Biskupi przypominają w nim art. 5.2 traktatu europejskiego, który mówi, że „Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej w traktatach przez państwa członkowskie„. Zaznaczają też, że „kwestia ochrony życia znajduje się w obszarze kompetencji państw członkowskich„.
>>> COMECE i Caritas Europa wzywają do równego dostępu do szczepień
„COMECE jest również zaniepokojona faktem, że rezolucja zdaje się kwestionować podstawowe prawo do sprzeciwu sumienia, które wynika z wolności sumienia” – czytamy w liście. Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę, że „w sektorze służby zdrowia osoby wyrażające sprzeciw sumienia są w wielu przypadkach dyskryminowane”. „Z prawnego punktu widzenia, chcielibyśmy podkreślić, że ani ustawodawstwo Unii Europejskiej ani też europejska konwencja praw człowieka, nie przewidują prawa do aborcji” – podkreślili biskupi. Komitet przypominał również, że Kościół katolicki czyni wszelkie wysiłki, aby otaczać opieką kobiety w trudnej sytuacji lub w niechcianej ciąży. Biskupi przypomnieli też nauczanie Kościoła w kwestii życia. „Każda osoba ludzka jest przez Boga powołana do życia i potrzebuje ochrony, szczególnie wtedy, gdy jest najbardziej bezbronna” – czytamy w liście. Komitet zauważył, że z Brukseli nie padły słowa potępienia ataków na kościoły i miejsca kultu w Polsce, do których doszło podczas protestów związanych z opublikowaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
>>> Ambasador Polski przy UE: Polska konsekwentnie walczy o prawo do życia
Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) powstała 3 marca 1980 r. przy aprobacie Stolicy Apostolskiej. Składa się z delegowanych biskupów, przedstawicieli 25 konferencji episkopatów Unii Europejskiej z Anglii i Walii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szkocji, Węgier, Włoch. Przedstawiciele Konferencji Episkopatów Serbii i Szwajcarii są także członkami stowarzyszonymi. Zadaniem COMECE jest monitorowanie i analizowanie procesów politycznych w Unii Europejskiej we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła. Odrębnym organem jest Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |