fot. EPA/Fabio Frustaci

Komu Franciszek otwiera drzwi?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Otwieranie drzwi, Wydawnictwo WAM

Na tę książkę czekało wielu ludzi. Już same zapowiedzi wydania jej w Polsce budziły emocje i lawinę komentarzy. Czym znowu zaskoczył papież Franciszek?

W książce „Otwieranie drzwi” Ojciec Święty podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu. Forma dialogu z Dominikiem Woltonem sprawia, że papież w spontanicznie odnosi się do najważniejszych kwestii kościelnych oraz społecznych. Nie brakuje oczywiście tematów, które budziły w ostatnim czasie największe kontrowersje. Papież wypowiada się na temat uchodźców, wielokulturowości, polityki, świeckości państwa czy tradycji.

– Nasza teologia jest teologią uchodźców. Wszyscy bowiem nimi jesteśmy, od chwili powołania Abrahama poprzez wszystkie migracje ludu Izraela. Sam Jezus był uchodźcą, imigrantem – mówi Franciszek, odpowiadając na pytanie o to, jak chrześcijaństwo powinno odpowiadać na tę kwestię.

Niektóre wypowiedzi Franciszka na pewno będą budzić kontrowersje. To jednak nie nowość. Pięć lat pontyfikatu dzieli wiernych Kościoła katolickiego na obrońców „stylu” Ojca Świętego i jego zdecydowanych przeciwników.

„Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w papieskich apartamentach, obmywając nogi muzułmance i transseksualiście, dokonując gestów pojednania z tradycjonalistami i świętując pięćsetlecie reformacji” – zapowiada książkę Wydawnictwo WAM. 

„Otwieranie drzwi” to pozycja nie tylko dla sympatyków Ojca Świętego. Dla tych, którzy chcą wchodzić w polemikę z Głową Kościoła, książka może być okazją do lepszego zrozumienia sposobu myślenia papieża i doprecyzowania kwestii, które są przedmiotem największych dociekań.

fot. EPA/Fabio Frustaci

Komu Franciszek otwiera drzwi?
5.7 (95%) 4 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze