Kongres Rodzin Polonijnych: ważny głos w refleksji nt. wyzwań, stojących przed rodzinami
Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami. Mówiono też o wyzwaniach, jakie stoją przed rodzinami mieszkającymi poza Polską, które starają się żyć w codzienności wartościami chrześcijańskimi.
– O tym, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Kryzys ten wynika zarówno z problemów wewnątrz samej rodziny, z rozluźnienia więzi rodzinnych, z poczucia braku zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb: miłości, kontaktu, akceptacji, przy równoczesnym „nadzaspokajaniu” różnego typu potrzeb materialnych – powiedziała psycholog rodziny prof. Maria Ryś.
Często brak właściwego porozumiewania
Zwróciła uwagę, że kryzys ten wynika także z braku właściwego porozumiewania się w rodzinie, często z obniżonego, mocno skrywanego poczucia własnej wartości. „Odpowiedzią na wszelkie tego typu zagrożenia może być właśnie próba wypracowania dróg pomocy rodzinom, małżeństwom” – wyjaśnia prof. Ryś, nawiązując do tematu kongresu „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy”. Hasło to nawiązuje do misji odbudowy Kościoła, powierzonej św. Franciszkowi.”Żeby odbudowywać, trzeba wiedzieć w jakim kierunku. Kongres Rodzin Polonijnych ukaże ten kierunek, wskazany przez Jana Pawła II, który nazywany jest papieżem rodzin” – tłumaczy prof. Ryś.
>>>Katolicka, wielodzietna rodzina zwyciężyła w “Mam talent” [WIDEO]
Nauczanie Jana Pawła II
W kongresie, któremu przewodniczył Delegat KEP ds. Emigracji Polski bp Wiesław Lechowicz, wzięło udział ok. 400 osób z 23 państw (krajów europejskich, Kanady i Stanów Zjednoczonych). Pierwsza część spotkania poświęcona była nauczaniu św. Jana Pawła II dotyczącego małżeństwa i rodziny. Przypomnieli je ks. prał. Paweł Ptasznik, szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i rektor polskiego kościoła pw. Św. Stanisława BM w Rzymie oraz o. prof. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Z kolei psycholog i psychoterapeuta ks. prof. Władysław Szewczyk związany z UKSW i Wyższym Seminarium Duchownym diecezji tarnowskiej przybliżył rolę papieża Polaka jako prekursora katolickiego poradnictwa rodzinnego.
Relacje w rodzinie
Tematowi drogi do szczęścia w małżeństwie była z kolei poświęcona refleksja ks. dr. Marka Dziewieckiego, który zachęcił do postrzegania człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga, Który w tajemnicy Trójcy Świętej jest rodziną. Przypomniał, że człowiek osamotniony ma trudności w przeżywaniu owego podobieństwa do Boga, ponieważ nie ma od kogo przyjmować miłości, ani komu jej przekazywać. Zaprosił też małżonków do podejmowania trzech kroków, będących „niezawodną drogą do szczęścia w małżeństwie”: wzajemnego okazywania sobie miłości, trwania w przyjaźni z Bogiem i przyjmowania i wychowywania dzieci w wierze katolickiej.
Z kolei podczas popołudniowej sesji prof. Maria Ryś podjęła temat odbudowy relacji małżeńskich, które przeżywają kryzysy. Zachęciła do skorzystania z koncepcji dr. Rosenberga, który w swojej wizji komunikacji posługiwał się pojęciami języka szakala – agresywnego, pozbawionego życzliwości, mijającego się z prawdą i wywyższającego oraz języka żyrafy – pełnego życzliwości, otwartości serca, empatii.
>>>Święta Rodzina, czyli o rodzicach nie tylko na ikonie
Św. Józef – wzór postaw
W nawiązaniu do ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku św. Józefa, misjonarz Świętej Rodziny ks. dr Bogusław Jaworowski przedstawił natomiast św. Józefa, jako konkretny wzór postaw broniących życia i rodziny.
Świadectwa
O sposobach pomocy małżeństwom zmagającym się z różnego rodzaju trudnościami mówiły dr inż. Agnieszka Chrobak (INER Polska) oraz Mirosława Pakur, lider Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Oprócz szeregu prelekcji, kongres był też okazją do wysłuchania świadectw polskich rodzin, mieszkających w różnych częściach świata, przedstawienia konkretnych inicjatyw na rzecz pomocy małżeństwom i rodzinie oraz czasem wspólnej modlitwy.
Spotkanie zakończyło się wieczorem artystycznym, inspirowanym twórczością Karola Wojtyły poświęconej tematyce małżeństwa, przygotowanym przez małżonków: Annę i Tadeusza Burzyńskich z Rzymu oraz Martę i Henryka Kuczajów z Krakowa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |