Dzień Świecącej Gwiazdy w Korei Północnej, czyli 75. urodziny dyktatora Kima Jong II. Fot. PAP/EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY

Korea Płd.: Reżim w Pjongjangu zabił Kim Dzong Nama

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Reżim Korei Północnej stoi za zamordowaniem Kim Dzong Nama, przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzond Una – oświadczył w niedzielę rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia.

„Uważamy, że reżim Korei Północnej stoi za tym incydentem – zważywszy, że pięciu podejrzanych to Koreańczycy z Północy” – poinformował rzecznik resortu, nie podając jednak więcej żadnych szczegółów.

Już wcześniej południowokoreańska agencja wywiadowcza informowała o swoich podejrzeniach, że za atakiem na Kim Dzong Nama stały dwie agentki wywiadu Korei Północnej. Wywiad przekazał południowokoreańskim deputowanym, że Kim Dzong Un wydał rozkaz zabicia swego przyrodniego brata i że taką próbę podjęto już w 2012 roku.

45-letni Kim Dzong Nam został zaatakowany 13 lutego na lotnisku w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, skąd chciał odlecieć do Makau. Zmarł dwie godziny później w drodze do szpitala.

W związku z zabójstwem Kim Dzong Nama zatrzymano już 46-letniego mężczyznę pochodzącego z Korei Północnej, a cztery inne osoby mające północnokoreańskie obywatelstwo, są w tej sprawie poszukiwane. Osoby w wieku od 33 do 57 opuściły Malezję 13 lutego, w tym samym dniu, kiedy Kim Dzong Nam został zamordowany. 

Malezyjska policja zatrzymała również dwie kobiety, 29-letnią Wietnamkę i 25-letnią Indonezyjkę, a także obywatela Malezji, prawdopodobnie partnera podejrzanej Indonezyjki. 

Kim Dzong Nam, najstarszy syn poprzedniego przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila, wyrażał sprzeciw wobec przekazania władzy Kim Dzong Unowi i dynastycznej kontroli odizolowanego państwa przez swoją rodzinę. Od wielu lat mieszkał za granicą, krążąc między Makau, Pekinem i Hongkongiem. 

Korea Płd.: Reżim w Pjongjangu zabił Kim Dzong Nama
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze