epa06180493 Lee Mi-Seon, director General of Earthquake and Volcano center of South Korea’s Meteorological Administration, speaks about the nature earthquake wavelength (top) and a man-made earthquake waveength (under) as a screen showing at the Korea Meteorological Administration center in Seoul, South Korea, 03 September 2017. Reports state that North Korea is believed to have conducted its sixth nuclear test. EPA/JEON HEON-KYUN Dostawca: PAP/EPA.

Korea Północna: trzęsienie ziemi o podejrzanym pochodzeniu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wstrząs o magnitudzie 3,4, który nawiedził w sobotę Koreę Północną, to „podejrzana eksplozja” – poinformowały chińskie służby sejsmiczne. Południowokoreańska agencja meteorologiczna podała, że było to najprawdopodobniej naturalne trzęsienie ziemi.

W oświadczeniu chińskie służby sejsmiczne stwierdziły, że hipocentrum wstrząsu znajdowało się na powierzchni ziemi, w pobliżu wcześniejszego miejsca testów nuklearnych Korei Północnej.

Południowokoreańska agencja meteorologiczna oświadczyła, że analizuje pochodzenie wstrząsu, ale wstępne badania wskazują, że było to „naturalne trzęsienie ziemi”.

3 września w Korei Północnej dwa wstrząsy – pierwszy o magnitudzie szacowanej przez różne źródła na 5,6-6,3 oraz drugi o magnitudzie 4,6 – nastąpiły w odstępie kilku minut na zerowej głębokości. Kilka godzin po wstrząsach, państwowa telewizja północnokoreańska poinformowała, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się próba z użyciem bomby wodorowej. 

Zobacz także
Wasze komentarze