Korea Południowa: wspólnoty protestanckie przedstawił plan zwiększenia dzietności
Pięcioletni plan zwiększenia dzietności w Korei Południowej przedstawił protestancki Kościół Pełnej Ewangelii Yoido. Oferuje on swoim członkom m. in. wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Plan ten stanowi odpowiedź na rozwiązanie problemu niskiego wskaźnika urodzeń w kraju.
Pastor Kościoła Lee Young-hoon podczas konferencji prasowej w środę skrytykował koreański rząd za nieskuteczne mechanizmy w walce z kryzysem demograficznym. „Pomimo wydania przez rząd bilionów wonów na rozwiązanie tej kwestii, rzeczywiste korzyści dla rodziców wychowujących dzieci wciąż pozostają poza zasięgiem” – powiedział Lee.
Lee podkreślił, że „stworzenie idealnych warunków dla małżeństwa i wychowywania dzieci” to kluczowe kwestie, którymi należy się zająć. „Nasz Kościół proponuje, aby całe społeczeństwo rozwinęło kulturę odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi, która dotyczy nie tylko narodzin dzieci, ale także ich prawidłowego rozwoju” – oznajmił pastor.
>>> Bp Śmigiel: za mało mówimy młodym, że rodzina jest drogą ku szczęściu i samorealizacji [ROZMOWA]
Przywódcy Kościoła Pełnej Ewangelii Yoido przekazali, że wprowadzili koncepcję „wrażliwości na opiekę nad dziećmi” – na wzór wrażliwości płci. Podczas gdy wrażliwość płci zwraca uwagę na dyskryminację i brak równowagi w codziennym życiu wynikający z różnic płci, „wrażliwość na opiekę nad dziećmi” identyfikuje dyskryminację i wyzwania związane z posiadaniem i wychowywaniem dzieci.
Pastor zaprezentował podjęte działania Kościoła w celu zachęcenia do posiadania dzieci. Zwiększono dotacje wypłacane członkom Kościoła od 2012 roku. Beneficjentami programu zostało ponad 5 tys. rodzin. Otrzymali oni łącznie wsparcie w wysokości 5,4 mld wonów (odpowiada to 4,04 mln dolarów amerykańskich). Kościół przekazał też, że podwoił dotacje na opiekę nad dziećmi.
Lee Young-hoon zapowiedział, że zostanie usprawnione działanie Vine Center – ośrodka mieszkalnego przeznaczonego dla samotnych matek w wieku poniżej 24 lat i ich niemowląt. Kościół planuje również wykorzystać szerzej swoje kościoły okręgowe i domy modlitwy na organizację programów pozaszkolne.
Celem programu jest również promowanie kultury szacunku wobec kobiet. Kościół planuje umieścić większą liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych i wzmocnić ich pozycję w społeczności kościelnej, np. poprzez dalsze wyświęcanie na pastorów.
Liczba urodzeń żywych w Korei Południowej spadła o 4,3 proc. od 2021 do 2022 roku – zgodnie z danymi opublikowanymi przez państwowy urząd statystyczny Statistics Korea. Całkowity współczynnik dzietności w kraju spadł do rekordowo niskiego poziomu 0,7 w drugim kwartale 2023 roku. W Korei Południowej około 18,4 proc. populacji to osoby w wieku 65 lat i starsze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |