Kościół jest czymś więcej niż sumą wszystkich chrześcijan
„Kościół jest czymś więcej niż sumą wszystkich chrześcijan” – mówił w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem bp Krzysztof Włodarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, który prowadzi rekolekcje oazowe pod Tatrami, postawił przed ich uczestnikami pytanie: czym jest Kościół?
– Myślimy, że to papież, biskupi, siostry zakonne, księża, może jeszcze kościelny czy organista. Zatem, kim my jesteśmy, jako wspólnota, która gromadzi się w świątyni na modlitwie? – pytał dalej.
Czym jest Kościół?
W tym miejscu bp Włodarczyk wskazał na pierwszy z sakramentów, jakim jest chrzest święty i skutki jego przyjęcia. – Zostaliśmy włączeni we wspólnotę Kościoła, w to ciało Zmartwychwstałego Pana. To sam Chrystus buduje Kościół na Piotrze, Apostołach, jego następcach, więc jest czymś więcej niż sumą wszystkich chrześcijan. Jest Oblubienicą Chrystusa, która zachowuje oraz głosi Jego Słowo. Przekazuje prawdę o Bożym objawieniu i go strzeże – mówił.
>>> Tam uczę się miłości – obóz Wspólnoty Ciupa Wózkowicze [REPORTAŻ]
Zadaniem Kościoła jako wspólnoty jest głoszenie Dobrej Nowiny. Kerygmatu, czyli fundamentu naszej wiary. Chodzi o to, by budować osobową relację z Jezusem, którego widoczną głową jest papież. On gwarantuje nam to trwanie w jedności, przy Bogu – dodał biskup. Według biskupa bydgoskiego, Kościół gwarantuje również, że nauka o Jezusie Chrystusie pozostanie niezafałszowana i będzie słyszana w najdalszych zakątkach świata. – Kościół daje udział w życiu Boga poprzez siedmioraki strumień sakramentów świętych. Bez Kościoła, tej wspólnoty, której głową jest Zmartwychwstały Chrystus, nie byłoby chrześcijan. Tylko w Kościele odnajdujemy Chrystusa, a w Nim poznajemy Ojca – powiedział.
Misja głoszenia słowa Bożego
Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie zachęcił modlących się, by podejmowali misję głoszenia słowa Bożego, uświęcania oraz Caritas. – To nie jest tylko zadanie papieża, biskupów, ale każdego z nas. Dziękujemy dzisiaj za Matkę Kościół, obficie zastawiony stół, do którego mamy dostęp. Tylko od nas zależy, czy do niego przystąpimy – zakończył bp Włodarczyk.
Sanktuarium, które zostało wybudowane z wdzięczności za cud ocalenia życia Jana Pawła II 13 maja 1981 roku, było kolejnym przystankiem dla członków oazy z różnych stron Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |